BU DİZİ KALBİMİZE DOKUNDU

Paylaş
 

Hangi kitabı okuduğunuz hangi hayatı yaşadığını hiç önemli değil. Hamile kaldıktan sonra başlayan ve bir ömür boyu süreç yeni bir hayat sizleri bekliyor.  Anne olmak dünya meşgalesinden neyle uğraşırsanız uğraşın “en önemli eserim” dediğiniz bir canlı dünyaya getirmek ve onu yetiştirmekten geçiyor.

Annelik doğurmakla da bitmiyor. Bebeği siz dünyaya getirmemiş olabilirsiniz ama siz yetiştiriyorsanız  annesinizdir. Bir çocuğun ya da bebeğin bambaşka bir dili vardır. Bu dili ise onunla yaşayan anneler bilirler. Bir bakışı, bir sözünde neler gizli olduğunu bilecek olan sizlersiniz.  Bebeğin yemek yemeyi öğrenmesinden toplumsallaşma sürecine kadar sizlerle var olacaktır. Hayata ve insanlığa dair her şeyi sizden öğrenecektir. Sizler doğru rol modeller olursanız dünya daha yaşanılası bir yer olacaktır. Bu yüzden kötü insanların çocuk sahibi olmasına da karşıyım.

bu-dizi-kalbimize-dokundu-anne-naime-bekmezci-2

Etrafımızda sokaklarda başta hırsızlık olmak üzere birçok yanlış işler yapan insanların çocuk yetiştirmeleri ve bu çocukları kendi yollarından ilerleyeceğini düşünmek beni çok üzüyor. Bir arkadaşımın “çok cesaretlisin kirlenmiş dünyaya çocuk getirdin” sözü kulaklarımdan çınlıyor. Aslında bizim gibi insanların çocuk sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın iyi insanlara ihtiyacı var.

Annenin bir bebeklikten itibaren bir başkası hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunu düşündüm. En büyük kızım üç yaşında aldığı her nefeste ne yaptığı ne hissettiği neyi neden yaptığını bilmek inanılmaz bir duyguymuş. Hayatta her şeyi boş verebilirsiniz ama bir çocuğunuz varsa yaşı kaç olursa olsun boş veremiyorsunuz.

Aşkları sizi ondan çok sızlatıyor, yemediği her lokma boğazınıza duruyor. Sınavlarındaki stresleri ise bambaşka bir boyut kazanıyor. Sınavı kötü geçince ondan önce kendinizi suçluyorsunuz. Ben anneyim ama annem telefonda kahvaltı yaptığımı soruyorsa demek ki ben hala çocuğum…

bu-dizi-kalbimize-dokundu-anne-naime-bekmezci-3

Bu cümleleri kurduran bana son günlerin favori dizisi Anne oldu. Bu dizi birçok insanın kalbine dokundu. Son yıllarda uyarlan diziler içinde bu kadar içimize oturan yapım yoktur. Aslında bu da evrensel bir dil olan anneliğin gücünü gösteriyor.

Cansu Dere’nin anne rolü ile olgunluk dönemini görüyoruz. Vahide Perçin hocamıza zaten söz yetmez. Fakat dizide dikkatimi çeken Beren Gökyıldız’ın oyunculuğu oldu. Böyle başarılı bir küçük oyuncu olmak onun arkasında durmak çok zordur.

Dizinin çekim aşamalarından itibaren ekibin çalışmalarını takip ettim. Gerçekten müthiş bir emek ve oyunculuğun ürünü olan dizi için Yönetmeni Merve Girgin Aytekin ve ikinci yönetmen Nadim Güç ve ekibine başarıların devamını dilerim.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak