BİR İYİLİK YAPALIM

Paylaş
 

İyilik yapmak ve bir kalp kazanmak dünyanın en büyük zenginliği. Bazen yardım etmek istersiniz ama bir anda bir şey olur, önünüze engel çıkar ve bunu unutur gidersiniz. Bazen de hiç ummadığınız anda iyilik gelir kapınızı çalar, karşınıza dikilir ve ‘hadi’ der. İşte bunun için yardım edebilmek herkese nasip olmuyor.

Şöyle düşünelim; Yolda gidiyorsunuz. Bir amca bastonuyla yürürken ayağı taşa takılarak yere düştü. Tam o sırada koşup ona yöneldiniz. Bir de baktınız ki başka bir kişi daha yardım etmeye geliyor. Birlikte amcanın elinden tutarak kaldırdınız. Çaresiz şekilde ayakta durmaya çalışan amca bir yandan üzerini silkeledi, diğer bir yandan da şu cümleyi sarf etti.

“Çok sağolun çocuklar. Allah ayağınızı taşa değdirmesin.”

Bu cümle sizi ve yanınızdaki arkadaşı o kadar mutlu eder ki bir anda kendinizi huzur sokağında bulursunuz. Peki siz böyle bir iyilik yapmayı planlamış mıydınız? Hayır. Hiç ummadığınız anda iyilik yapmak için size fırsat sunulur ve siz bunu büyük bir mutlulukla yaparsınız. Kendinizi dünyanın en huzurlu insanı hissedersiniz. Bazen de iyilik yapma fırsatı ayağınıza kadar gelir ama kötü bir takım duyguları içinizde büyüterek bunu geri tepersiniz. Yani iyilik yapmak size nasip olmaz.

Başınıza kötü bir şey geldiğinde, bu kötülüğün sizden uzaklaştığını fark ederseniz, amcaya yaptığınız o iyiliğin gölgesinde korunduğunuzu ve kötülüklerden uzaklaştığınızı hissedersiniz. Bu tam aksi de olabilir.

Ne olursa olsun her daim insanlara yardım elini uzatmak öncelikli görevimiz olmalı ve bunu içimizden gelerek yapmalıyız. Yardım etmeyi ise sadece maddi olarak görmemeli, manevi anlamda da birbirimize destek olmayı denemeliyiz.

Tanıyıp, tanımamak hiç önemli değil. Mesela, bir buket çiçekle huzur evindeki yaşlıları ya da kimsesiz çocukları ziyaret edebilirsiniz. Bir engellinin şehri daha yakından görmesini sağlayabilir ya da okumak isteyip de maddi imkansızlık nedeniyle okuyamayan bir genci hayata bağlayabilirsiniz.

Ne olur sevip sevmediğimiz herkese bir iyilik yapalım. Bunu yaparken de karşılığını beklemeyelim. Eğer karşılık beklenirse bunun adı zaten iyilik olmaz.

O zaman haydi herkes bir iyilik yapsın.

 

Severek Ölelim

 

Hamit ETEEVRANS 

Yayın Yönetmeni

 

www.heykadin.com.tr

www.hamiteteevrans.com

facebook.com/HamitEteevrans

twitter.com/HamitEteevrans

  • Site Yorum

Bir yorum bırak