Beyza Yanık – RİNGO RİNGO VİZELER

Paylaş
 

RİNGO RİNGO VİZELER

Siz bu yazıyı okurken ben çoktan vizelerimi bitirmiş ya da son sınavımda terler döküyor olacağım.

Bu günlerde hocalardan gelen soğuk hava dalgaları sonucunda yurt genelindeki öğrenciler hissedilir derecede metroda, otobüste, yolda, kafede, kütüphanede, ellerinde notlarla görülür oldu. Çoğu ders notu ‘mavi tık’ olsa da bu durum malesef sınavlara pek yansıyamadı.

Çıkan son kanunlarla akademisyenlere gelen zam, sınav sorularına da yansıdı. Zam alan hocalar, notlarda indirime gidenlerse öğrenciler oldu, Bu durum en çok mühendislik fakültesindeki öğrencileri vurdu. Zaten erkek başına düşen 250 gramlık bir kız payı da sınav haftası kendilerinden geçti. Saçı başı dağıtan kızlar, birçok gencin de 250 gramlık hayallerini yıkıp geçmiş oldu.

Öğrenciler artık kendilerini sınav çıkışı rahatlatmak adı altında okeye, tabuya, piştiye vurdu. Kimileri bu yolda kumarbaz oldu, kimileriyse inat etti ‘Ben okuyacağım.’ deyip eve gitti ve ertesi gün sınavın öğleden sonra olduğunu hatırlayarak yine yattı uyudu. ‘Sabah erken kalkar, çalışırım.’ demişlerdi ama olmadı. Onlar da kaldı.

Birçok öğrenci sınav haftası evi olan arkadaşının evine hücum etti daha iyi çalışabilmek için. Ama onlar da ne yazık ki sabaha kadar dedikoduyla, Facebook’tan okuldakilere bakmakla yitirdi zamanını. Evet onlar da kaldı.

Belediyeler, okul kütüphaneleri öğrenciler için bir ana bir baba oldular. Onlar çalışabilsin diye aş dağıttılar. Ama bu da işe yaramadı. Bunu öğrenen öğrenciler yemeği kapabilmek için kütüphaneye koştular, yemekler bitince kütüphaneler de boşaldı. Onlar da kaldı.

Birçoğumuz düzeltmeleri finallere bıraktı, bir çoğumuzunsa kalbi büt büt atmaya başladı bile. Ve böyle bir sınav haftasının daha sonuna gelmiş bulunduk.

Bir başka sınavda daha görüşmek üzere…

 

Sevgilerimle

Genç Hukukçu Beyza Yanık / www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak