Beyza Yanık – KADINLAR İNSANDIR YA ERKEKLER?

Paylaş
 

 

Amerika’da 1800’lerde bir tekstil fabrikasının çalışanlarının yaptığı grev sonucu, çıkan yangından ölen işçilerinin çoğunun kadın olması bize ‘8 Mart‘ı kazandırmış. Bu özel gün ‘Emekçi Kadınlarımız‘a ithaf edilmiş.

Tarihsel sürece baktığımızda ortaya çıkış hali böyleyken, günümüzde farklı bir fonksiyon kazanmış ‘Kadınlar Günümüz’ü kutluyorum öncelikle.

Bugünü seven de var, gereksiz gören de…

Diğer klişelerde olduğu gibi kadınlarımızı hatırlamayı tek bir güne sığdırmamalıyız diyen de var, özel hissetmek isteyen ve bunun için özel bir günün var oluşuna sevinen de var.

Ha bir de kadınkız ayrımı yapan da var.

Karısını dövüp sövüp sonra utanmadan ‘Kadınlar çiçektir.’ diyen ‘adamlar(!)’ da var.

Koruyup kollama adı altında karısına ‘insan’ muamelesi yapmayıp, onu himayesi altına aldığını ve böylece karısına iyilik yaptığını sanıp ‘Kadınlar size Allah’ın emanetidir.’ hadisinin arkasına sığınanlar da…

Bence bugün kadınlar için ötekileştirilmiyor.

Evet, zaten kadına değer verilmeli, zaten el üstünde tutulmalı. Bence bu zaten hatırda olmalı, tek bir günde hatırlatılmamalı. Ama şu sıralar, özellikle Özgecan Aslan‘dan sonra ‘kadın olmamızın farkındalığını’ ortaya çıkaracak her şeye olumlu bakmak lazım.

Bakış açısını ‘Kadına zaten bu önem verilmeli, bunu hatırlatmaya gerek yok.’tan ‘Kadınlar daha özeldir ki erkeklerin böyle bir günü yok.’a çevirmeli.

Her fırsat değerlendirilmeli ‘kadın‘ı vurgulayan.

Eğer benim babam anneme bir hediye alıyorsa bugün güzeldir. Arkadaş ortamında eğer bir erkek, kız arkadaşlarının bugününü kutluyorsa bugün güzeldir. Bunları hatırlamak, hatırlatmak, dillendirmek lazım. Keşke gerekmese ama gerekiyor işte…

Bugünü seviyorum çünkü ‘kadın‘ kelimesi ‘güven’ gibi. ‘Umut‘ gibi. ‘Zaman‘ gibi. ‘Deniz‘ gibi. Alabildiğine geniş. Çok hassas, çok duygusal ama bir o kadar da damarına basıldığında sinirli, gözü döndüğünde istediği her şeyi elde edebilecek kadar güçlü, inatçı ama kırılgan…

Güçsüz hissettiğinde ağlarken bile ağladığını kimseye göstermeyecek güçtedir kadın.

Bir kızla bir erkek asla sadece arkadaş kalamaz derler, bir de bir kadın güzel görünmek istiyorsa, süsleniyorsa yine bir kadın için yapar, derler. ‘Kız kıza dertleşmek‘ denen bir olay vardır, bir de bir kadının en büyük düşmanı yine bir kadındır düşüncesi- ki bir kadının bir kadına yaptığını bir erkek yapamaz.

Kadının tüm bu çelişkilerinin içinden büyük de bir şefkat doğar. Çünkü ‘annelik lütfu‘ yalnızca kadına bahşedilmiştir. Anlayana, Neşet Ertaş‘ın bir cümlesi; ‘Kadınlar insandır, biz erkekler ise insanoğlu.’

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

Sevgilerimle

Beyza Yanık / www.heykadin.com

Hukukçu

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak