Beyza Yanık – FUHUŞ NEDİR?

Paylaş
 

İCRA-İ MEŞRU

 

Size enteresan bir durumdan söz edeceğim bugün. Fuhuş nedir, diye sorsak hepimizin aklında oluşan tanımdan biraz farklıymış eski TCK’mız.

Trabzon’da var olan bir turizm şirketi kuzeydeki ülkelerden genç kadınları ülkemize getiriyor. İlginçtir ki bu kişiler Iğdır’da bir köy muhtarıyla anlaşıyor. Buna göre gelen Nataşa’lar, Svetlana’lar, Tatyana’lar o köydeki yiğidolarımızla evlendiriliyorlar ancak tahmin ettiğiniz üzere ne bizim genç delikanlılarımız eşleriyle tanışabiliyorlar ne de kızlarımız. Yani aslında fuhuşun ülkemize girişi bu kadar komik bir hikaye…

Şimdi bu sözleşmenin sebebine gelelim.

Fuhuşun tüzüğümüze göre tanımının “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan reşit kadınların icra edebileceği bir sanattır.” olması.

Yani böylece bu sanatı icra edebilme yetisine sahip olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaya çalışan Nataşa’lar böyle bir çözüm yolu bulmuş. Türk kadınına verilen bu ayrıcalığı onlar da elde etmek istemiş. Kağıt üzerinde sanat icra edebilecek duruma da evlenerek gelmişler. Zira ‘seks işçileri’ dediğimiz bu ‘hizmet sektörü elemanları’nın yasallığı için Türk vatandaşı olmak ve reşit olmak yetiyor. Genelevlerinin ruhsatlı olması ve vergi vermesi; şu an Türkiye’de çalışan hayat kadınlarının sayılarının belgelerde kayıtlı olması bundandır.

Eski TCK’da fuhuş rızaya dayalı ise buna müdahale edilememesi ise ilginç olan başka bir bilgi. Bu hükmün değiştirilmesi yeni TCK ile olup, yeni TCK’nın da yürürlüğe 01.06.2005’te girdiğini hatırlatmak isterim.

Bu ilginç ve fazla ironik kanunumuzu kursanız çok şaşıracağınıza eminim zira ben derste öğrendiğimde bayağı şaşırmıştım.

 

Sevgilerimle

Beyza Yanık / www.heykadin.com

Hukukçu

  • Site Yorum

Bir yorum bırak