Beyza Yanık – DUYGU ÇIKARI…

Paylaş
 

PASTIRMA YAZI

Hava durumu, yazı durumunu etkiliyor. Bu etkiye tepki olarak köşemde bir pastırma yazı yazmak istedim.

Artık tüm ilişkiler ‘çıkar ilişkisi’ne dönmüş, lafını çok duyar olduk. Ben de artık bunu söyleyenlerdenim. Eskiden çıkar ilişkisinden anladığım vize-final dönemlerinde not alabilmek için yaranmaya çalışan arkadaşlardı. Ne âlâ! Keşke hep anladığım gibi kalsaymış, bildiğim gibi olsaymış; zira ‘duygu çıkarı’ bambaşkaymış.

Beyza-Yanik-Duygu-Cikari-1

Nasıl mı?

Hadi arkadaşlarına kendinden çok değer verenler! Buraya bir toplanalım. Siz işinizin gücünüzün arasında ‘dost’unuz aradı mı hepsini bırakarak koşup gidenlerden misiniz?

İçi-dışı bir olup dostundan hiçbir şey saklamayan şeffaflardan! Haklısınızdır ancak, ‘Bir olayda tamamen haklı/haksız ayrımı olmaz.’ Düşüncesinin arkasına sığınıp kırılmanıza rağmen içinize atanlardan, susup alttan alanlardan mısınız?

Öğrendim ki siz böyle ‘Sevdiklerimi üzmeyeyim.’ Derken onlar için ‘basit’ insan oluyormuşsunuz. Duygu çıkarı işte burada devreye giriyor. Sizin halinize, kalbinize bakmadan yine ‘kendilerinin değerli olduğunu’ anlamak için size kızarlar, kırılırlar, bir bahane bulurlar ve onlardan af dilemenizi isterler. Böylece duyguları tatmin olur, siz de o üzülmesin diye alttan alırken onun gözünde basitleşirsiniz, o ise sizin bir adım üstüne çıkar.

Yani azizim kaçan kovalanır’mış. Kendini karşıdakinden değerli görüp naza çeken kazanır’mış. Karşıdaki de özür dileyip erdemini artırdığını düşünürken aramız kötü olmasın diye uğraşırken ezilir geçilir’miş üstünden.

Ben, ‘Bana buradan gelecekte kalan tek insan budur.’

Dediğim insan tarafından bile hayal kırıklığına uğradım.

İyi niyetinizden sustuklarınız içinizde büyüdüğünde bu ‘dost(!)’lara ne yapmalı?

Onlara en büyük ceza ‘kendinizi onlardan mahrum bırakmak’ mıdır?

Peki ya onlar ‘bunu anlayabilecek fikre sahip midirler?’

Sizi kaybedecek kadar büyük hatalar yapsalar bile en azından siz gittiğinizde değerinizi anlayacak ‘dostlar’ edinmeniz dileğiyle…

 

Sevgilerimle

Genç Hukukçu Beyza Yanık / www.heykadin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak