Bedriye Hülya – KADIN İSTERSE…

Paylaş
 

KADIN İSTERSE YAPAMAYACAĞI ŞEY YOK!

Etrafınızdakilerin sözlerine aldanmayın a dostlar!
Hepimiz biz kadınların isterse her şeyi başarabileceğini biliyoruz, değil mi? Başaramayacağımıza inanlara inat, karar vermemiz ve yürekten istememiz hedefimize ulaşmamıza yeter. Dünya, tarihin akışını değiştiren kadınlar ve onların başarılarıyla dolu. Hadi gelin, birkaç tanesine göz atalım.

Jeanne d’Arc ismini hiç duymuş muydunuz?

Üzerine zırhları geçirip ülkesini İngiltere’ye karşı korumak için savaşa koşa koşa giden Fransız kadın. 1420’lere damgasını vuran Fransa’nın en vatansever kadınlarından biri olan bu kadına kıymet vermemek mümkün müdür? 1921 yılında Kurtuluş Savaşında İnebolu’dan cepheye kağnısıyla mermi taşıyan, savaş malzemeleri ıslanmasın diye üzerindeki hırkasını örten Şerife Bacı’nın isteyip de başaramayacağı bir şey var mıydı?

“Altın Saçlı Kraliçe” diye nam salmış I. Elizabeth ’in başarılarına ne demeli! Kadın başına (!) İngiltere’yi yok olmanın pençesinden kurtaran 25 yaşındaki kraliçenin zekâsı değil midir? Peki ya Büyük Katerina eksik mi kalmış? Rusya’nın 18.yüzyıl en güçlü devleti olmasını ve yüzbinlerce kilometrelik alanlara hükmetmesini sağlayan bu çariçeye boşuna “Büyük” lakabı verilmemiştir herhalde.

Osmanlı hanedanının güçlü kadınlarının namını ve nasıl tarihin akışını değiştirdiklerini duymayan, bilmeyen kalmamıştır. Indira Gandhi 49 yaşındayken ülkesi Hindistan’ın zor zamanlardan sıyrılmasını sağladığı gibi aynı zamanda da iki kere göreve getirilen ilk kadın başbakanı olmuştur. Benazir Bhutto’yu unutmamak gerekir. Müslüman bir ülkenin ilk kadın başbakanı olmakla kalmayıp ülkesini diktatörlükten demokrasiye geçişini sağlamayı başarmıştır.

“Bilim adamı” kavramını yerle bir eden kadınlara ne demeli? Florence Nightingale savaş zamanında gece gündüz demeden yaralı askerleri tedavi etmek için çabaladığında, ona başaramayacağını söyleyen onca insana rağmen modern hemşirelik kavramını kurmadı mı?

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan penisilin ve insülini geliştiren Dorothy Hodgkin insanlığa hizmet etmemiş midir? Marie Curie 36 yaşındayken kimyada ve fizikte çığır açmasıyla Nobel Fizik Ödülü’ne 44 yaşındayken de Nobel Kimya Ödülü’ne sahip olması bir tesadüf müydü?

İlk kadın doktorumuz Safiye Ali ve ilk hemşiremiz Esma Deniz’in başarıları göz ardı edilebilir mi?
Bir hayalin peşinden koşan ve bu sayede Atlantik’i uçarak geçen ilk kadın Amelia Earhart’ı hayallerinden vazgeçirmeye kimin gücü yetebildi? İlk pilotumuz Sabiha Gökçen’in 23 yaşındayken açtığı rota hala göklerde değil mi?

Bu yerküre daha ismini duymadığımız pek çok başarıya imza atan kadınlarla dolu.

Peki, şuan hedefinize ulaşmaktan sizi alıkoyan şey ne olabilir ki?

 

Sevgilerimle

Bedriye HÜLYA – www.heykadin.com 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak