BEBEKLE TATİLE ÇIKMAK

Paylaş
 

Bebeklerle seyahat HAYDİ BEBEKLERLE SEYAHATE ÇIKALIM!

İki bebeğiyle şehirlerarası yolculuk yapmak ya da şehir içinde bir yere gitmek çok zordur.  “Bebeğim var” diye kendini eve hapsedip sokağa çıkmamakta hem bebeğe hem kendinize yapacağınız en büyük kötülüktür. Çünkü bebeğiniz dış dünyayı tanıyamaz, siz ise bebeksiz olduğunuz dönemdeki gibi rahatlığı özler sinir krizlerine girebilirsiniz. Her ikinizin sağlığı için temiz hava almak en güzelidir.

Bahar gelirken özellikle koca yazı evde geçirmemeniz gerekiyor. Biliyorum bebek ile dışarı çıkmak hem de yalnız zordur. Yanınıza almanız gerekenleri belirlemekten tutup dışarıda bebeğinizi -yürüyorsa-  zapt etmek için birkaç önerim olacak.

Tek bebekle dışarı çıkmak bana çok kolay geliyor. Çünkü biri bebek arabasında diğeri yürüyen bebekle dışarı çıkıyorum. Gideceğimiz yer bir park ya da yakındaki bir AVM ise yanıma alacaklarım sadece bez ve sudan ibaret oluyor. Giderken büyük kızım bebek arabasından tutuyor ki ona bunu bana yarım etmesi gerektiğini aşılayarak büyük bir onurla yaptırıyorum.  Bir de dışarıdaki arabaların hareket halinde olabileceğini ve kendisine çarpınca acı duyacağını öğrettim. Hatta evdeki oyuncak arabasıyla bunu küçükte olsa uygulamalı gördü ki hiç yanımdan ayrılmaz.

Bir yaşından itibaren çocuklarınıza hiçbir şeyi anlamayacak diye aklınıza geçen cümlelerle savmazsanız o da sizin gibi hem dünyayı öğrenecek hem de hayatı sizin gözünüzden daha iyi anlamlandıracaktır.  Ela Nas’ın hiçbir sorusunu geçiştirmeden gerekiyorsa göstererek öğretmenin birçok kez avantajını yaşadım. Bir mağazada asla iki şeyi alalım diye tutturmadı, beğendiği istediği her zaman tek oldu. Çünkü her gidişimizde mağazadan alacaklarımızı belirledik.

Eğer uzun bir seyahat çıkacaksanız her anne yanına ne alması gerektiğini çocuğun yaşına göre belirler. Uzun seyahatleri daha çok uçak ile gerçekleştirmeye çalışıyorum çünkü çocuğu uzun süre arabada tutmak çok zordur. Bu seyahatleri yalnız yapacaksanız hele iki çocukla öncelikle gözünüz korkmasın!

Uçaklar iki yaş üstü çocuklara koltuk verdikleri için birini yanımdaki koltuğa diğerini kucağıma aldım. Ela Nas’ı artık büyükler gibi koltuğu olmasının keyfini çıkarmasını söyledim ki kemer olayı çok sıkıcı geldi. Kemeri elimde tutarak kalkış ve inişlerde çözümü bulduk. Böyle durumda zaten yolcular sevimli bebeklerinizle size yardımcı olmak isteyebilir. Kabul edebilirsiniz.

Ela Nas’ı koltuk kemerinden uzaklaştırmak için servis edilen ayran ilaç gibi geldi. Elif Naz için uçak öncesi mama yedirmedim ki giderken mamasını içti hem basınç nedeniyle kulaklarında sorun olmadı hem de karnı doyduğu için uçuş süreci boyunca uydu.

Uçak içinde yolcular kadar size en büyük yardımı eden hostesler ise çocuk psikolojisini çözmüşler ama firmalar çocuklar için eğlenceli kemerler yapsalar daha iyi olur. Bebek arabanızı uçakta teslim ederseniz kapıda çok rahat edersiniz. Çıkışta büyük bir sorun yaşamazsınız.

Bazen çocuklar için uçakta bir saat bile uzun gelebilir. Bu nedenle treni tercih ederseniz mutlaka yanınıza oyuncak alın. Uzun saatler boyunca trende kalan bebeğinize bir nebze ev ortamı sunabilirsiniz. Hızlı trenlerde bebekle yolculuk yapacağınız belirtirseniz ortadaki masalı koltukları verebiliyorlar. Bu sizin için çok iyi olacaktır.

Meyveli yoğurt gibi bir yiyecek ara öğünlerde yedirdiğiniz parmak yiyecekler bu süre içinde ideal bir öğün olacaktır. Açlık nedeniyle huysuzluğun da önüne geçeceksiniz.  Tren içinde vagonlar arasında gezebilme rahatlığına sahip bebekle 4 saatlik yolculuk daha kısa gibi gelebilir. Bir de mutlaka bol peçete yanınızda olsun.

Sakın bebeğiniz var diye kendinizi sınırlamayın. Şimdiki hedefim kızlarla yurtdışına çıkmak. Avrupa’ya vize Haziran’da kalkıyor.

 

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak