BEBEK OLUNCA DEĞİŞENLER

Paylaş
 

Muhabir olarak çalıştığım dönemlerde görev nedeniyle eve geç giderdim. Her defasında annem beni beklerdi.  Saat kaç olursa olsun: “aç mısın, neler yaptın bugün” gibi… sorular sorardı. “Anne bekleme merak etme yat uyu” derdim. “Anne olunca anlarsın” diye cevap alırdım. Annemin bizimle ilgili her konuşmamızın sonu böyle biterdi.

Zaman geçti anne olduk ve annemizi anladık! Bebeğimiz hayatımıza girdikten sonra neler değiştiğini düşündüm.

İlk önce de anne babaya daha farklı bir sevgi ile baktığımı anladım.

Anne olmadan bilmek isteyenler içinse maddeledim:

 “Ben” kelimesi yerini “o” ya da “sen” şeklinde değişiyor. Kendinden önce “o yesin, o giysin, sen gül, sen koş” gibi kelimeler alıyor. Kendinden önce bir başkası için nefes alınabileceğini öğreniyorsun.

Eskiden yarım gram dahi kilo alsan dert ederken 200 gram kilo aldı diye sevineceğiniz bir can kucağınızda uyuyor olabilir. Sizin ise kaç kilo aldığınız hiç umurunuzda değildir. Bebeğinizden kalan güzel izleri vücudunuzda taşımaktan mutluluk duyacak kadar kendinizle barışık yaşamaya başlarsınız.

Başınız ağrısa kıyamet koparken şimdi kendi acılarınıza değil bebeğinizin acılarına dayanamıyor olursunuz.

Bir kusma ya da mide bulandırıcı denilecek bir nesneye bakamaz iken şimdi mutlu olmanıza neden olabiliyor. “Kaka çok değerlidir

Her gün bir arkadaşınızla keyifli zamanlar geçirdiğiniz o zamanlar mazide kaldı. Daha güzel zamanları bebeğiniz size gülümsediği dakikalarda yaşayacaksınız.

Anne gücü diye bir şeyin varlığına inanırsınız. Çünkü hayatta yapamam denilen her şeyi yapabilecek gücünüz vardır. Sabah erken kalkmak birkaç saatlik uykular ile ayakta kalmak, düşmemesi için ani kıvrak hareketler yapmak gibi…

Diğer yandan korkularınızla baş etmesini öğrenirsiniz. Karanlıkta kalmak, gök gürültüsünden korkmak, bir hayvandan korkmak hepsi biter.

Bir insan size zarar verse ne yaparsınız. Bağırır kızar intikam alırsınız. Ama bebeğiniz parmağınızı gözünüze sokup gözünüze ciddi hasar verse de siz buna gülersiniz, espri yaparsınız.

Tuvalete gitmek, banyo yapmak tek kişilik eylemler olmaktan çıkar. Artık iki kişi gidersiniz.

Psikologların “çocukluğunuza dönün” cümleleri gibi artık çocukluğunuzda öğrendiğiniz şarkılar dâhil her şeyi baştan yaşarsınız.

En çok sevdiğiniz şarkıları Sezen değil, Pepee söylemeye başlamıştır.

Hayaller bile bir bebeğin okulla başlamasıyla başlar.

Tek başına yapılan market alışverişi bile sizin için yalnız kalıp kafa dinleyeceğiniz zaman dilimi olarak lüks kaçabilir.

En önemlisi ise iyi ki var dediğiniz ve hayatınızda gerçek olan tek canlı BEBEĞİNİZDİR.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak