BEBEĞİME NE İSİM VERMELİYİM?

Paylaş
 

Birçoğumuzun evladı var. Peki sizin mi?

Bir bebek için belki uzun yıllar beklediniz. Siz dünyaya getirdiniz siz büyüttünüz. Beslediğiniz, eğittiniz hayata dair ne biliyorsanız ona vermeye çalıştınız.  Bütün bunları düşününce “evet” dediğinizi duyar gibiyim.

Aslında kocaman bir “Hayır” bizler çocuklarımıza bakarken aslında bir mesuliyet, bir yaşama amacımız içinde bakıyoruz. İnsan ırkının devamı türümüzün sonlanmaması için Allah’ın bize emanetleri çocuklarımızdır.

Gündelik hayat içinde biri size bir emanet bıraksa ne yaparsınız? Ona gözünüz gibi bakar, korur kollarsınız. İşte bizim dünya emanetimiz de evlatlarımızdır. Onları sahibine verinceye kadar sürecek bir serüvenin parçasıyız.

Bu serüvenin öyle büyük bir sorumluluk ki öldükten sonra bile devam ediyor.  Ebu Hureyre (ra) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki; “İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amelleri sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat

EBEVEYNİN İLK GÖREVİ

Anne babaya düşen bu en önemli görevin başında doğacak bebeğine güzel bir isim koymaktır. Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bir gerçek vardır ki, kişiler isimlerinin özelliklerini taşırlar. Bu husus dinimizde Peygamberimizin de ısrarla üstünde durmuş şu uyarıda bulunmuştur: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel takın” (Ebu Davud, Edeb 69)

Aslında bu dini konularda uzman değilim ama bildiklerimi de sizinle paylaşmak istedim. Çünkü etrafım şu anda farklı dinimize uygun isim arayan anne baba adaylarıyla dolu… Bunların isim arayışında kararsız kaldıkları birkaç konuya değinmek istiyorum.

Tabi ilk konu ismi kimin koyacağı oluyor? Bütün aile isim için seferber olabiliyor. Hatta büyükler benim ismimi ya da benim dediğim isim konsun diye rütbelerini kullanmaya kadar kalkıyor. Bu yüzden aile içi huzursuzlular baş gösterebiliyor. Kimi çiftler ise bu konuyu  “kız olursa anne erkek olursa baba koysun” gibi baştan çözüme kavuşturabiliyor.

İlk önce herkes farklı ve hiç kimsede olmayan isim arayışında. Hem Kur’an da ismin geçmesi hem de anlamının güzel olmasını istiyoruz. Halbuki Kur’an da geçen her isim güzel değil. Diyanetin bu konudaki bir makalesinde “Çocuklarınıza koyacağınız ismin Kur’an da geçmesi değil, anlamının güzel olması esastır” diyor.  Herkesin bildiği “Aleyna” (üstümüze) Kezban (yalancı)  sakıncalı isimler listesinde geçiyor. Önemli olan anlamının güzel olmasıdır.

Anlamı güzel isim bulduk. Hatta Peygamber Efendimiz (sav) buyurduğu gibi “Peygamber isimleriyle isimlenin” ki 313 Peygamber ismi var sanırım ki bu sayıya bir de önemli zatların isimlerini ekleyin. İsim bulması çok zor olmayacaktır.

Diğer taraftan “ben anlamın peşindeyim” diyorsanız dünyada nadir bulunan bir çiçek ismi ya da bildiğimiz ve kullanmadığımız güzel öz Türkçe bir isim koyabilirsiniz.

Herkesin istediği bilgiye kısa zamanda ulaşacağı bu çağda farklı isimler bulunacağını düşünüyorum. Çocukların ilerde seveceği, kimsenin alay etmeyeceği,  anlamı ile bütünleşecek karakterine olumlu yansıyacak isimler koyacağınızın farkındayım. Sizlere naçizane tavsiyem o koyduğunuz ismi iki tane yapmanız ki bu ismi bir ömür taşıyacak çocuğunuza bir de seçme şansı sunabiliriz.

Her şeyden önemlisi Allah herkese sağlıklı bebek nasip etsin…

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir yorum bırak