Bağımlılığın dozunu kaçırdık

Paylaş
 

Televizyon, internet, eğlence, aşk, iş, seks… Evet bunlar da artık bir bağımlılık türü. Uzmanlar uyarıyor: “Karşı koyamadığımız tüketme hissi, bizi bilinçten ve öz saygımızdan uzaklaştırıyor.”

 

Özel İçerik: www.heykadin.com.tr

Tüm dünyada, özellikle son yıllarda dikkat çeken bağımlılık, 21. yüzyılla birlikte farklı bağımlılık türlerini de hayatımıza sokmaya başladı. Tüketmeye programlanmış günümüz toplumlarında; cinsiyet, yaş, sosyal sınıf ayırmaksızın birçok insanın, tüketim ürünlerinin mahkumu olduğu görülüyor.

SADECE MADDE BAĞIMLILIĞI DEĞİL

Yaşama Bağımlılanmayın’ adlı kitabıyla, bağımlılığı birçok yönüyle ele alan Yazar Nuran Soysal, bağımlılığın sadece madde olmadığını belirterek, internet, alışveriş, oyun, telefon ve aşkın bile bir tür bağımlılık olduğunu söyledi.

bagimliligin-dozunu-kacirdik-nuran-soysal-2

TÜM HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Soysal, “Dozunu kaçırıp kendimizi esiri haline getirdiğimiz bu alışkanlıklar, bir süre sonra ”bağımlılık” haline gelip tüm hayatımızı etkilemeye başlıyor. Nasıl ki bazı insanlar eroin tüketiyor ve sonrasında da eroinden bir türlü uzak duramıyor, aynı şekilde bazıları da; televizyon, internet, eğlence, aşk, iş, seks vs. bağımlısı olabiliyor. Ve bu karşı koyamadığımız tüketme hissi, bizi bilinçten ve öz saygımızdan uzaklaştırıyor” dedi.

BAĞIMLILIK POZİTİF OLMAZ

Zayıf noktanız ne olursa olsun, bağımlılık hiçbir zaman pozitif olmaz” diyen Soysal, “bağlı olmakla bağımlı olmak arasında önemli bir fark var. Örneğin, başarılı olmayı istemek gayet normal bir şeyken, başarıyı saplantı haline getirmek tehlikeli olabilir. O nedenledir ki, bu ince çizgiyi aşmamak çok önemlidir” şeklinde konuştu.

bagimliligin-dozunu-kacirdik-nuran-soysal-1

 

GENÇLERE IŞIK TUTACAK

Bağımlılanmayın kitabı, çağımızın yeni bağımlılıklarını gözden geçirirken, sözler aracılığıyla size şunu aşılamak istiyor; “kendini sev ve ruhunu en iyi şekilde yansıt”. Kitabın; bazen konunun uzmanlarıyla yapılan görüşmeler, bazen de ünlülerle yapılan röportajlara dayanarak yansıttığı eşsiz bilgi, çoğu zaman gerçek hikâyeler, zaman zaman da yazarın kendi yorumlarıyla sizlerin yoluna ışık tutacak. Bu kitabın, ruh hallerinizle barışık olmak ve daha iyi yaşamayı öğrenmek yolunda size verdiği en önemli ipucu ise şu; “sadece kendinize güvenin ve kendi kaynaklarınıza başvurun, özellikle de sağduyunuza.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak