Ayça Akın – STRESTEN NASIL KURTULURUZ?

Paylaş
 

ŞİMDİ STRESTEN KURTULUN/ STRESTEN KURTULMANIN EN ETKİLİ İKİ YOLU

 

Stres hayatımızın acımasız gerçeklerinden biri…

Gerek iş hayatının getirdiği sorumluluklar, gerek ilişkilerimizde yaşadığımız gerilimler, gerekse toplumsal olaylar ister istemez stresli bir hayat yaşamamıza neden olabiliyor.

Stresi kısaca tanımlamamız gerekirse, yaşadığımız olaylar karşısında zihinsel karışıklığın sonucu ortaya çıkan gerginlik, zorlanma, sıkıntı hissetme durumudur.

Stres kontrol altına alınmadığı sürece psikolojik ve biyolojik ciddi bir takım rahatsızlıklara yol açmakta. Bu nedenle stresi kontrolsüz değil, kontrol altında tutarak hem ruhsal hem de fizyolojik sağlığımızı büyük oranda koruyabiliriz.

Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda zihinsel yolculuklar yapın.

Kendinize “şu an nerede olmak bana huzur verirdi” sorusunu sorun ve kendinizi orada hayal edin.

Bu bir göl kenarı, yemyeşil bir orman, bir havuz kenarı, egzotik bir bölgede sahil kenarı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken doğanın içinde olmanız. Kendinizi beyaz bir kapının önünde hayal edin. Ayaklarınız mutlaka çıplak, üzerinizde basit bir kıyafet olsun. Her şeyi ardınızda bırakmış, her şeyden vazgeçmiş gibi. Kapıyı açın ve bambaşka bir boyuta geçin.

Güneş ışıklarının parlaklığından gözlerinizin kamaştığı, ışıl ışıl bir ortam… Kendinizi göl kenarında hayal ediyorsanız, bedeninizin suyla temas ettiğini hayal edin. Temiz havayı içinizde hissedin, gökyüzüne uzanın. Doğayı izleyin. Bu yolculukta kimse olmamalı, yalnızca siz. Gittiğiniz yerde de kimse olmasın. Yalnızca siz ve doğa! Yolculuğunuzdan dönerken bütün yüklerinizi orada bırakmaya niyet edin ve tekrar beyaz kapıdan geçerek gerçek boyuta geri dönün.

Kendinizi hafiflemiş hissedecek, bu zihinsel yolculuğu her gün uyguladığınızda ise enerjinizin yükseldiğini, stresin hayatınızda daha az yer aldığını fark edeceksiniz.

Her akşam yatağınıza yattığınızda gevşeme meditasyonu yapmakta stres kontrolü için önemlidir. Farkında değiliz ama günlük yaşanmışlıklardan dolayı hepimiz bedenen gergin dolaşıyoruz. Yatağınıza uzandığınızda kendinizi, bedeninizi serbest bıraktığınızda farkı çok net görebilirsiniz.

Her akşam uyumak için yatağa girdiğinizde “bugün bedenime ve ruhuma yüklediğim tüm olumsuzluklardan özgürleşiyor ve tüm bedenimi serbest bırakıyorum” diyerek bedeninizi serbest bırakın ve farkı görün.

Sevgilerimle

Ayça Akın / www.heykadin.com.tr

Etiketler:
ayça akın Stres
  • Site Yorum

Bir yorum bırak