Ayça Akın – ENGELLİYE TECAVÜZ ŞOKU

Paylaş
 

 

Ayça hanım merhaba,

Paylaştığınız konuyla ilgili bir şey anlatmak istiyorum. Ben de engelliyim ve tacize çok uğradım. İlk tacizim 14 yaşında oldu. En son arkadaşımın kocası tarafından tacize uğradım. Eşi ve başka arkadaşlarla beraber arabadaydık. Arkada oturuyorduk, ben cam kenarında, eşi diğer cam kenarında, o ortadaydı.

(Tacizin detaylarını paylaşmış, buraya almıyorum) çığlık attım, “tacize uğruyorum” dedim.

Arabadakiler dikkate almadıkları için inanmadılar. Sonra ben olayı tekrar tekrar anlattım, yine inanmadılar, şaka yaptığımı söylediler. Tacizi yapan kişinin halalarını tanıyorum. Sanki ben çamur atmışım gibi bana düşman kesildiler.Tacizi yapan kişinin eşine yaptığı açıklama ise “KADIN OLARAK DÜŞÜNMEM BİLE ONU” olmuş, bunu eşi başka bir tanıdığımıza söylemiş ondan duydum.

S.U

***************************

ENGELLİ KADIN OLMAK ÇOK DAHA ZOR!

Kadın olmak zor ama engelli bir kadın olmak daha da zor. Her şeyden önce engelli birey “kadın” olarak kabul edilmiyor! Ama engellerinden dolayı eksik olarak görülen, bu nedenle aciz, savunmasız oldukları düşünülen engelli kadınların genel orana göre iki kat fazla taciz, tecavüz gibi cinsel saldırılara maruz kaldıkları klinik psikolog Doç. Dr. Ufuk Sezgin tarafından ifade ediliyor.

Engelli bir kadın tacize ya da tecavüze uğradığında sesini duyuramıyor çünkü her şeyden önce birey olarak ve KADIN OLARAK GÖRÜLMÜYOR!

Kadın olarak görülmeyen ya da kabul edilmeyen engelli kadın tatmin aracı, cinsel nesne olarak görülebiliyor. Engelli kadınlar, cinsel saldırganlar tarafından “nesne” olmaya indirgeniyor. Kendileriyle eşit olmadıkları düşünülerek engelli kadınların düşük özgüvenleri cinsel tatmin aracı olarak kullanılıyor.

Zihinsel engelli kadınlar uğradıkları tacizi, tecavüzü, istismarı, şiddeti kimi zaman fark edemiyor, fark etseler bile bunu anlatamıyorlar.

Görme engelli kadın saldırganını teşhis edemiyor.

İşitme engelli kadın resmi kuruluşlara ifade veremiyor.

Ortopedik engelli bir kadın cinsel saldırı ya da şiddet karşısında kendini savunamıyor.

Bu da onları ev içinde ve dışında taciz, tecavüz, şiddet gibi saldırılar konusunda açık hedef haline getiriyor.

Şikayette bulunan engelli kadınlara ise şikayetlerini geri almaları konusunda baskı – şiddet uygulanıyor!

ENGELLİ KADIN TACİZE UĞRADIĞINI SÖYLEDİĞİNDE İNANILMIYOR.

Birey olarak ve kadın olarak görülmeyen engelli kadınlar tacize uğradıklarını söylediklerinde ciddiye alınmıyor ya da yaşadıkları olay örtbas ediliyor. Bu nedenle kendini ifade etme ve  savunma hakkını bulamayan engelli kadınların uğradıkları gerek cinsel gerek psikolojik saldırılar gizli kalıyor.

Bir de değinmeden geçemeyeceğim, eminim birçok kişinin bu yazımla haberi olacağı işin başka bir boyutu da var engellilere yönelik cinsel yaklaşımın:

AMELOTEISM  (Cinsellikte engellileri tercih etmek)

Kişinin karşı cinsteki bazı engellerinden veya eksikliklerinden dolayı (kol-el, ayak-bacak vb)  onu cinsel açıdan çekici bulmasıdır.

DEVOTEE

Cinsellikte engelli bireyleri tercih eden, engellilere karşı arzu, tutku gibi duyguları yoğun olarak yaşayan kişilere verilen genel bir isimdir.

Devotee kişiler, engelli bireyin amputasyonla daha da güzel, çekici, tahrik edici olduklarını düşünüyorlar.

Bu bir sapkınlık mıdır, fantezi midir bunu tartışmak şimdilik bir kenarda dursun, engelli kadınların genele göre daha fazla “nesne” olarak görüldüğü ve seslerini çıkaramadıkları acı bir gerçek.

 

Sevgilerimle

Ayça Akın / www.heykadin.com.tr

Danışman – Yazar

www.aycaakin.com

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak