Aşırı su tüketenler aman dikkat!

Paylaş
 

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen İşgören, sıcak havalarda sıvı tüketiminin önemi hakkında bilgi verdi.

 

Yeterli su tüketimi ne kadar önemliyse çok fazla su tüketmek de tehlikelidir” diyen İşgören, “fazla su tüketildiği zaman, böbreğin işlev kapasitesi aşılabilir ve olumsuz etkilenmesi de söz konusu olabilir. Fazla su tüketimi sonucu kandaki sodyum ve elektrolit seviyelerinin aniden düşmesi; beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik ve bilinç değişikliklerine yol açabilir. Önlem alınmadığı takdirde hayati risk taşıyan hastalıklara hatta ölüme bile neden olabilir. Her bireyin günlük su ihtiyacı farklıdır. Bir uzmana danışıp; kronik hastalıklaasiri-su-tuketenler-aman-dikkat-egemen-isgoren-1r, hamilelik, yaş ve cinsiyet faktörleri göz önünde bulundurularak günlük su ihtiyacı belirlenebilir” şeklinde konuştu.

Kaybedilen su yerine konulmalı

İşgören şöyle devam etti: “Özellikle sıcak havalarda terleme ile gerçekleşen sıvı kayıpları. belirgin ölçüde artıyor. Bu günlerde vücudun ihtiyacı olan suyu, alınan sıvı miktarı ile değil, üretilen idrar miktarı ile değerlendirmek gerekiyor. Azalmış idrar miktarı böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların görülme riskini arttırıyor. Vücudun termostatı olarak görülen suyun yetersiz tüketimi, böbrek dahil pek çok organın fonksiyonunu olumsuz etkilemeye başlıyor. Ancak sıvı kayıpları konusunda bilinçli olmak ve sıcak havada pratik önlemler almak yazın sağlıklı kalmaya yardımcı oluyor.

asiri-su-tuketenler-aman-dikkat-egemen-isgoren-3

Az su böbrekleri yoruyor

Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle vücutta sıvı kayıpları görülebiliyor. Ağız kuruluğu, baş dönmesi ve idrar renginde koyulaşma, vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm iç organların sağlığını olumsuz etkileyen susuzluk, böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

asiri-su-tuketenler-aman-dikkat-egemen-isgoren-2

Sıvı kaybını azaltmak için öneriler

Çok gerekli değilse 11.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkmayın

Özellikle sıcak günlerde açık renk, bol, pamuklu kıyafetler giyin

Güneş altında spor yapmayın

Bol su, ayran, soda veya sporcu içecekleri için

Meyve, sebze ve salata yiyin

Kahve ve çay tüketimini sınırlayın

Günlük 2,5-3 litre su için

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak