ANAOKULU VE KREŞ SEÇERKEN NE YAPMALIYIZ?

Paylaş
 

O rengini beğendiğiniz elbiseyi alırken sağlam olmadığını düşünceniz bile tezgâhtarın sözüne kanmak istemiş olabilirsiniz ama şimdi iş tamamen değişti. Eğer hayatınızın anlamı hissettiğiniz yavrularınızı bir yere bırakmak zorundaysanız çok ince dokuyup sık eliyorsunuz. Hiç kimsenin sizin evladınız ile oynamasına izin vermez en küçük bir olayda bile yırtıcı bir hayvan edasına dönüşebileceğinizden eminsinizdir. Bence bu konuda anaokulu sahipleri ve müdürleri de böyle düşünüyor.

Gittiğim anaokullarında çocuklarınızı nasıl güvenli bir ortama bırakacağımızın tonlarca cümlesini dinlemiş bir anne olarak bu reklam kokan cümlelere hemen burun kıvırıyorum. Herkesin en güzel yer, tanıdığım ünlü isimler çocuklarını oraya götürüyor dediği tüm yerleri anında eliyorum.

Çünkü bana tanıtım değil, çocuklarıma bir anne gibi yaklaşacak, onlara eğitim verirken oyun ile eğitimi birleştirebilecek yer lazım. Giderken okul ziyaretlerine ne istediğinizi bilerek gidin.

Siz el bebek gül bebek büyüttüğünüz yavrunuzu kreşe ne amaçla göndereceğinizi görüşme boyunca içinizden tekrarlayınız ki süslü laflardan bünyenizi temizlemesi kolay olsun.

Gittiğim her kreş yemeklerini kendi yapmasıyla ünlü! Hepsi sebzeyi meyveyi taze olarak alıyor. Ama kendi yoğurdunu yapmak yerine ambalajlı yoğurt kullanıyor. Yoğurdu kendi yapan yeri tercih edebilirsiniz. Yoğurt gibi sabır isteyen bir yiyeceği yapabiliyorsa bebeklere de sabırlı olabilir.

Çocuklar için eğitim teknikleri şu günlerde çok moda oldu. Yıllardır bilinen konuların da olduğu bu metodlara bir de Kur’an öğreten yerler eklendi ki hemen her mahallede görmeye başladım. Öncelikle nelerin öğretilmesini istiyorsunuz? Bu tercihinizde önemli oluyor. Oyunla hayatı tanısın, birey olsun hem de dini eğitim alsın isterseniz böyle bir kreş bulmanızı tavsiye ederim.

Kreşlerin bahçesi olması çocukların temiz hava alması için önemlidir. Tabi İstanbul’da temiz havanın nerede olduğunu bilmiyorum…

Kreşlerde bulunan oyun materyalleri, okul bahçesi, yediği yemekten çok önemli bir konu var ki lütfen asıl buna dikkat edelim. ÖNCE İNSAN OLUNMASINA.

Bir okul müdürüyle görüşmeye gittiğimde okuldaki öğretmenlerin nereden mezun olduğunu sorduğumda “Bilmiyorum, kendilerine soralım” diye cevap vermesiyle biten bir görüşme yapmıştım. Sana karşı bile bir şeyleri gizlemeye çalışan biri çocuğunuzdan daha neleri gizlemez ki?

Öğretmenin mezun olduğu okul önemlidir. Eğer o öğretmen çocuk seviyorsa ve çocuklara değer veriyorsa. Yoksa eğitim vermesini bilip eğitim verme kabiliyeti yoksa çocuklara her defasında kızıyorsa, onlarla ilgilenmek yerine onları bir oyuna yönlendirip elinde telefon düşmüyorsa işte orada sorun vardır. O kişi diplomasını çerçeveletsin evinde otursun.

Gün boyunca anaokulda kalacak çocuklara televizyon izleten film izleten saatlerce ekrana maruz bırakan yerlere gitmeyiniz. Bunları yapan yerler olduğunda hemen MEB şikayet edebilirsiniz.

Bayrampaşa, Bağcılar ve Zeytinburnu civarında birçok okula gitmiş hepsinde bir sorun bulmuş biri olarak kızlarıma en sonunda bir kreş bulabildim.  Enerjisi yüksek diğer kreşleri kötülemeden kendi yaptıkları ve yapacakları üzerinde duran , hedefleri olan , eğitimli donanımlı her şeyden önce bir anne olmayı bilen sizi dinleyen bir kreş sahibiyle tanıştım. Fatma Çapraz’a kızları emanet ederken tek bir düşüncem vardı o da kızlarımı gün boyunca çok özleyeceğim…

İlk görüşmemizde çok beğendiğim bu yerle inşallah uzun soluklu bir ilişkimiz olur. Çünkü benim kadar kızlarında kreşi beğenmesi önemlidir. Okuyucuya son not yavrularınızın bir birey olduğunu unutmayın onların düşüncelerine saygı duyun.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com.tr

Gazeteci

  • Site Yorum

Bir yorum bırak