Amerika ve Iraklı’nın inanılmaz evliliği

Huzurevinde tanışan ve Müslüman olan Amerikalı Joyce Matthews ile Iraklı Velid Muhammed Katipzadeler’in nikahını Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen kıydı.

 

Üsküdar Fahrettin Kerim – Nilüfer Gökay Huzurevi’nde tanışan 64 yaşındaki damat Iraklı Velid Muhammed Katipzadeler ve 74 yaşındaki gelin Amerikalı Joyce Matthews çifti Üsküdar Evlendirme Dairesinde kıyılan nikâhla dünya evine girdi. Çiftin nikâhını Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen kıyarken çiftin şahitliğini Üsküdar Ak Parti İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Üsküdar Kent hizmetleri A.Ş Genel Müdürü  Ferit Şamlı, Ebru sanatçısı İlkay Şamlı, Üsküdar Ak Parti Kadın kolları Başkanı Songül Kavalcıoğlu ve Huzurevi Müdürü Mahfuz Sunar yaptı.

Nikâh merasiminde konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen artık dünyada sınırların kalmadığını ve bu nikâhında buna bir örnek olduğunu söyleyerek çifte mutluluklar diledi. Üsküdar Ak Parti İlçe Başkanı Sinan Aktaş ise esprili bir şekilde Başbakan’ın üç çocuk isteğini  vurgulayarak, ‘‘Sayıyı kendilerine bırakıyoruz’’dedi. Aktaş daha sonra evlilik cüzdanını geline vererek çifte bir ömür boyu mutluluklar diledi.

uskudar-nikah

NASIL TANIŞTILAR ?

IRAK’LI DAMADIN HAZİN HİKAYESİ

ABD’nin Irak’a müdahalesi sırasında Saddam zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Türk vatandaşlığı da alan Iraklı Velid Muhammed Katipzadeler, Saddam’ın devrilmesinin ardından tekrar ülkesine döner. Burada bir peynir fabrikası kuran Katipzadeler’in evi ve iş yeri bombalanır. Patlamada eşi ve çocukları dahil olmak üzere 240 kişi hayatını kaybeder. Bu saldırıdan tek kurtulan ise Velid Muhammed Katipzadeler olur. Son çare olarak tekrar Türkiye’ye sığınan ve bir huzurevinde yaşamaya başlayan Katipzadeler burada ikinci baharını yaşayacağı Amerikalı Joyce Matthews ile tanışır.

Birbirlerini seven ve evlenmeye karar veren çiftin önünde Joyce Matthews’ın Müslüman olarak Ravza ismini almasıyla hiçbir engel kalmaz.

GELİN 34 YILDIR TÜRKİYE’DE

Amerikalı gelin Joyce Matthews 34 yıldır Türkiye’de olduğunu ve eşinin isteği ile Müslümanlığı seçtiğini belirterek, “Ben Türkiye’ye Osmanlı Tarihi’ni araştırmak ve öğretim için gelmiştim. Doktoramı da yine Osmanlı Tarihi üzerine yaptım. Osmanlı’yı iyi biliyorum şimdi de İslamı öğrenmeye ve anlamaya çalışıyorum. İlk orucumu da bu yıl Ramazan’da tutmuş oldum. Eşimi çok seviyorum. Sayın Başkanımıza da bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayarak nikahımızı kıydığı için çok teşekkür ederim” dedi.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak