Ab-ı Hayat suyundan içmenin sırrı bu kitapta

Paylaş
 

 

İç içe harmanlanmış uzak ve yakın geçmişi bugüne taşıyan roman üzerine…

Sefine Adıyla müsemma bir kitap Sefine… Ne tarihi ne de bilindik manada bir aşk romanı.mehmet-muharrem-akca

Günümüzden 561 yıl önce; Kostantiniyye şehrinin anahtarlarının hadis-i şerifle müjdelenen büyük komutan Fatih Sultan Mehmet tarafından alınışından sonra, Galata meyhanelerinde Yosma Huriye adıyla ünlenen rakkasenin, Kıptiler Mahallesine taşınması ve Kahin adıyla dürüst, ahlaklı kişileri yoldan çıkarmasıyla başlar olaylar zinciri.

Düğümlere üfleyip muskalar yazan, namuslu kadınları işveye, arsızlığa, yosmalığa alıştıran, dilbaz, işvebaz kahinin, Bıçkın adında kerameti kendinden menkul, bir ucube, hilkat garibesi olan, gaddarlığıyla bilinen haşa kendini Rab görme densizliğini gösteren oğlunun mahalleye dehşet ve korku saçan davranışlarıyla bozulur var olan huzur…

Tarih içinde gizemli ve mistik bir yolculuğa çıkılır; kutsal kitaplarda isimleri zikredilen nurlu hak yolunun seçilmiş yolcuları bazı peygamberlerimize atıfla, zamanın yoldan çıkmış halkını yola getirmek için verilen kutlu mesajlar, yazar Mehmet Muharrem Akça tarafından ustaca satırlar arasına yerleştirilmiştir.

Hızır Paşa, Tomruk Ağa, Udi Hayri, terzi Ahnuh Efendi, heykeltraş Azer, Neyzen Yahya Efendi, Neyzen Davut, demirci David ve diğerleri öyle tasvir edilmişlerdir ki aynı mahallede büyümüş, aynı çeşmenin suyundan nimetlenmiş hissedersiniz kendinizi. Ya da terzi Ahnuh Efendi’nin gönülçelen dükkanından içeriye girip; çözgüsünde ipek, atkısında altın ve gümüş alaşımlı tellerle dokunmuş çok revaçta itibarlı kumaş olan seraserden birer yazlık entari siparişi bile verirsiniz.

Entarinize uygun mücevheri sarraf Sarkis’in dükkanının ışıklar içindeki vitrininden seçersiniz. Olağanüstü kurgusu olan, zaman ve mekanı iyi seçilmiş, olay ve kişiler emsalsiz betimlemelerle güçlendirilmiş zengin bir anlatım diliyle okuyucunun beğenisine sunulan, yazar Mehmet Muharrem Akça tarafından kaleme alınmış Sefine adlı romanı elinizden düşüremeyecek, bir nefeste okuyarak ab-ı hayat suyundan içmenin sırrına ereceksiniz…

Tüm dostlarıma tavsiye ederim. Yolun açık, okuyucun bol olsun Sefine. Postmodern üslubu, etkileyici, kıvrak dil ve anlatımıyla geçmişi günümüze taşıyan canlı, rengarenk, sürükleyici bu roman için teşekkürler değerli yazar Mehmet Muharrem Akça. Selam ile.

 

Fatma Türkdoğan

 

BU KİTABA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

sefine-1

  • Site Yorum

Bir yorum bırak