Zamana iz düşecek tasarım

Paylaş
 

1. Uluslararası Tasarım Günleri 21 Haziran – 11 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Zamana düşülen izdir, tasarım.

Bu tümce, insanın var olmasını anlamlandırmak için, belleğinde yarattığı en önemli kavramı, tasarımı belirler. Açıkça belirtmek gerekirse tasarım, yaşamı ve yaşanan uzun yüzyılları tanımlayan en seçkin ve asal kavramdır.

Öncelikli olarak, yaşamını ve yaşam içindeki değerini, konumunu anlamlandırmaya yönelen insan, belleğinin tasarımı olarak, zaman kavramını yaratır. Lebniz ve Kant, “Zamanın gerçekte var olmadığını, yalnızca insan bilincinin bir tasarımı olduğunu ileri sürer”. Bu bağlamda, zaman kavramına ilişkin düşünce sistemiyle çağdaş felsefeye yeni yaklaşımlar getiren Bergson , ‘’İnsan zamanda değil, zaman insanın içinde yaşar’’ varsayımıyla, zamanın insanın bilincinin yarattığı bir kavram olduğunu yineler.

İnsandan önce milyonlarca yıldır var olan dünyanın, zaman tanımlanması, bir tasarım olarak insan bilincinin varlığı ile başlar.

Geçmişi ve geleceği sanat eserleriyle belgeleyen bu gerçeklik, yüzyılları açıklayan tarihsel süreçlerin de tasarımla açıklandığını vurgular. Sanatın tasarımla kesişmesi tam da bu evrede ortaya çıkar. Mimariden, heykel sanatına, el sanatlarından resim sanatına kadar, güzel sanatların bütün dallarına başat olan tasarım, tarih olarak tanımladığımız zaman akışını belgeler ve devamlılığını üstlenir.

FYZ Art Center, 1. Uluslar Arası Tasarım Günleri; “Zamana İz Düşürmek” konsepti ile ilk etkinliğini, tarihin sayfaları arasına çağdaş tasarımların izini düşürmeyi hedeflemektedir.

Bu izin ilk örneklemesi olarak programlanan, 21.Haziran – 11.Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleşen, 1. Uluslar Arası Tasarım Günleri; Heykel ve Resim Sempozyumları, sanat dallarında çağdaş tasarımların önemini ve anlamını belirleyecektir.

Bir doğa cenneti olan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı bünyesinde yer alan FYZ Art Center, çok özel 285 tür çevresinde toplanan 3600 hayvanın ve 600 tür ile 8000 bitkinin bulunduğu alanda, özgün olarak tasarlanan heykel ve resim atölyelerinde gerçekleşmektedir. Doğa ve sanat birlikteliğinin eşsiz ortamında çalışmalarına devam etmekte olan sanatçılar, çağdaş tasarımlarını, mermer ve tuvallere uygulamaktadırlar.

1.Uluslar Arası Tasarım Günlerine çağrılı olan resim sanatçıları; Henk Lassche, Hakan Esmer, Aslı Özok, Burçin Erdi, Seydi Murat Koç ve Pelin Özgöçen, heykel sanatçıları; Selçuk Yılmaz, Sibel Kedik, Bülent Çınar, Serdar Kaynak, Tansel Ceber ve Odysseas Tosounidis, FYZ Art Center‘de zamana çağdaş sanatın izini düşürmektedirler.

Topluma açık olan etkinlikte yer alanlar da bizimle birlikte zamana iz düşürme şansını yakalayacaklardır. Davetlimizsiniz. Bekliyoruz.

1. Uluslar arası Tasarım Günleri
Sempozyum Organizasyon Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Kıymet Giray

FYZ Yönetim Kurulu Başkanı
İsmail Yalçın

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak