Yalan söyleyenler nasıl anlaşılır?

Paylaş
 

Yalan söylemek kendinize zarar verdiği kadar çevrenizede olumsuz şekilde yansımaktadır. Peki yalan söylemek bir hastalık mıdır? Yalan söyleyen bir insanı nasıl anlarız?

Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar Üniversitesi’nin birlikte  gerçekleştirdiği ‘Yalan Tespitinde Güncel Yaklaşımlar’ konulu ‘Üsküdar Üniversitesi 1. Adli Bilimler Sempozyumu’ başladı.

üskudar-belediyesi

‘Yalana Dair, Kurumsal Görüşmelerde Mülakat Teknikleri, Subliminal Mesaj Teknikleri ile Suçu Önleme ve Suçlu Rehabilitasyonu, Sosyal Psikoloji açısından yalan, yalan ve Nörogörüntüleme, Yalan Tespitinde Gelecek Uygulamalar, Sahte Deliller ve Yalan, Adli Mülakat Teknikleri, Yalan ve Psikiyatri, Dijital Yalanlar ve Tespiti ile Çocuk ve Yalan’ konularında sunumların yapılacağı sempozyumda açılış konuşmasını yapan Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Leman Süheyla Soylu, polisin suç ve suçlu tespitinde uyguladığı yöntemler hakkında bilgiler verdi. Soylu’nun konuşması sonrası katılımcılara, emniyetin topluma yönelik yürüttüğü programların anlatıldığı kısa bir filmin gösterimi yapıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’da ‘yalan’ konusunda yaptığı sunumunda, yalan söylemek için zeki olunması gerektiğine vurgu yapıp, “Eğer yalan söyleyen yeterince zeki değilse yakayı kısa sürede ele verir. Yalan söylemek süreklilik isteyen bir eylemdir. Kurgulamak ve planlama yapmak gerektirir. Bunu da ancak yeterince zengin olan kişiler yapabilir” diye konuştu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ‘yalanın’ bütün kötülüklerin anası  olduğuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “Peygamber Efendimizin Hadis-i şerifinde mülhem, ‘Bütün kötülüklerin anası’, bütün sorunların kaynağı, bireysel ve toplumsal felaketlerin ana müsebbibi yalan söylemektir” dedi.

sempozyum-uskudar-belediyesi

Başkan Türkmen, Üsküdar Üniversitesi ile birlikte tertiplenen ‘Yalan Tespitinde güncel yaklaşımlar’ konulu ‘Birinci Adli Bilimler Sempozyumun’da hem bireysel hem de toplumsal rahatsızlık olan yalana dair tespitlerin ve tedavi edici önerilerin ortaya konulacağına değinip, “Her türlü güzelliklere layık olan insanımıza hizmet yolunda böylesine önemli bir sempozyumda sizlerle olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Üsküdar Belediyesi olarak iş başı yapmadan önce ‘Gençlerimizi iyilerle ve iyiliklerle buluşturacağız’ diye sözleri olduğunu hatırlatan Başkan Hilmi Türkmen, “Güzel işlere imza atarak bu yolda ilerliyoruz. Daha önceki gün Üsküdar’a çok yakışan çok özel bir projeyi hayata geçirdik. Edebiyat tarihimizde çığır açan edebiyatçılarımızın yer aldığı ‘Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi’nin açılışını yaptık.” diyerek ilçede gençlere yönelik gerçekleştirdikleri projeleri sıraladı.

Yapılan konuşmalar sonrası Başkan Hilmi Türkmen ve diğer  katılımcılara  birer teşekkür plaketi sunuldu. Yalana’ dair her şeyin ele alınacağı sempozyum Perşembe günü de devam edecek.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak