Sevgi Şahin – YENİ YILA GİRERKEN BUNU YAPIN!

Paylaş
 

 

Değerli dostlarım merhaba,

Oyun  alanımız olan dünyamızda hepimiz kendi rolümüzü oynuyoruz.  Geçirdiğimiz bu yılda çok fazla deneyimler yaşadık ve her yıl olduğu gibi bu yılı uğurlarken yeni umutlarla, dileklerle, hedeflerle yepyeni başlangıçlara merhaba diyerek yeni yılı karşılayacağız.

Geleceği şekillendiren şimdiki an olduğuna göre şimdiyle hesabımızı bitirelim ve gelecek için güzel tohumlar ekmiş olalım. Şimdiyle hesabımızı bitirmek ne demek?  Diyor, bazılarınız…

Bütün bir yıl boyunca yaşadığınız deneyimleri bir zaman çizelgesi yaparak yazıp bir yıl boyunca sizi üzen, kızdıran, öfkelendiren her ne varsa onları sevgiyle enerji bedeninizden salıvermeniz yeniye yer açmanız için size kolaylık sağlar.

Daha sonra da yeni yılın enerjisiyle dolu olarak bütün bir yıl gerçekleşmesini seçtiğiniz hedeflerinizi bir kâğıda yazıp adınızı ve soyadınızı da ekleyerek imzanızı atın. Yazdıklarınız olduğu için de sanki olmuş gibi teşekkür edin.

Yeni yılda hepimiz her zaman olduğu gibi rollerimizin değişik versiyonlarını oynuyor olacağız. Bilinçli farkındalıkla seçimlerimizi olumlu ve mutlu olacağımız şekilde yaparsak, yaşantımız içinde akan enerji akışımızı rahatlatmış ve genişletmiş oluruz.

Şimdi bu yeni yıla kadar dilediğin hangi dileklerin gerçekleşti? 

Yeni yılda bir mucize olsa kendin için ne olursa mutlu olurdun? 

Yeni yılda olmasını seçtiğin en önemli dileğin nedir?

İçinden üç tane en önemlisini yazar mısın? 

Bu dileklerinin gerçekleşmesi için neye ihtiyacın var?

Bu soruları düşünmeni öneririm…

Yazdıklarının olabilirliği yüksek olursa, kendine olan güvenini de güçlendirmiş olursun…

31 Aralık tüm dünyada keyifli bir gün ve  her ülke kendi inançları doğrultusunda yeni yıla girmenin heyecanını taşıyor.

Peki, yeni yıl kutlamalarının tarihçesine bir bakalım mı?

Bilinen en eski yeni yıl kutlaması 4000 yıl önce Babillilerin 23 Mart’ta yaptıkları kutlamalar.

Babillilerin yazılı bir takvimi henüz yoktu yeni yıl kutlamaları günlerce sürüyordu. Her günün kutlamasının bir anlamı vardı. Mart’ın ikinci yarısı aslında yeni yıl kutlamaları için seçilmişti çünkü baharın başlangıcıydı ve doğayı canlandırıyor, toprağa yeni ürünler ekiliyordu. Mantıklı bir zaman dilimi…

Her yeni yıl dünyanın dört bir yanında kutlanan global bir yeni başlangıç tarihi oluyor bu 1 Ocak ve yeni başlangıçlar her zaman iyidir.

Yeni yıl için yeni kararlar alma geleneği M.Ö 153 yılına kadar uzanıyor. Eski Roma’nın mitolojik kralı Janüs’ün takvimin başına konulan iki yüzü vardı. Biri geçmişe bakarak ders çıkarıyor ve affetmesi gerekenleri affediyordu, diğeri geleceğe bakıyor ve hedefler koyuyordu. Baş aynı anda iki tarafı da görebiliyordu.

Bu dönemde halk yeni yılın başlangıcını iyi şans getirmesi için kutsal ağaçların dallarından birbirlerine hediyeler vererek de kutluyordu.

Tarihte yeni yıl  1 Ocak’ta başlamıyordu. Bugün hala dünyanın birçok bölgesinde yeni yıla giriş tarihi farklıdır. 365 günlük güneş takvimini kullanan kültürlerde 1 Ocak’ın yeni yıl başlangıcı olması Jül Sezar’ın geliştirdiği takvimle M.Ö 46 yılında başladı.

Daha önce Romalılar yeni yılın tarihini hemen her imparatorla değiştiriyorlardı. Bu değişimler Jül Sezar’a kadar devam etti.

Romalılar yılın ilk ayına başlangıçların tanrısı Janüs’ün adını verdiler “Ocak- January” kapıların ve girişlerin koruyucusu demekti.

Orta Çağ’da Hristiyanlar Yeni Yıl tarihini, Hz. İsa’nın doğum tarihi olan 24 Aralık olarak değiştirdiler. Sonra tarih Cebrail (A.S)’in Hz. Meryem’e Hz. İsa’nın doğumunu müjdelediği gün olarak kabul edilen 25 Mart olarak değiştirildi.

16.yüzyılda Papa 13. Gregory, Julyen takvimini revize ederek, Yeni Yıl kutlamalarını yine 1 Ocak’a çevirdi.

Ay takviminin hâkim olduğu kültürlerde ise yeni yıl, güneşin Kova burcuna girdikten sonraki ilk dolunayda başlıyor. Bu tarih 19 Ocak- 21 Şubat arasında değişiyor.

Yeni yıla giriş her kültürde aynı olmasa da yepyeni bir yıla girme coşkusuyla güzel hissettiğimiz ve enerjimizi birleştirip dünyamız için iyi niyetlerle dolu olabiliriz.

Yeni umutlarla ve yeniliklerle gelen yepyeni 2015 yılı kutlu, mutlu, bolluk, neşe ve sevgi dolu olsun…

Ve de OLdu…

 

Sevgilerimle

Sevgi Şahin / www.heykadin.com

Enerji Terapisti ve Yaşam Koçu

www.enerjiakademisi.com

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak