Sağlıklı aile ve iletişimin ipuçları

Paylaş
 

Aile içinde iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ev içinde kuralların olması doğal olarak karşılansada nazi kampına çevirmenin de bir anlamı olmayacaktır.

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Küçükçekmece Belediyesi ve İBB Kadın ve Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen söyleşide Psikolog Zeynep Demirbozan, sağlıklı aile kurmanın ipuçlarını verdi.

‘’Aile İçi İlişkilerin Yeniden Yapılandırılması’’ konulu söyleşide konuşan Demirbozan, sağlıklı ailenin; stres faktörleri ile baş edebilen, yaşam dönüşümü içerisinde değişimlere uyum sağlayan, her türlü olumsuzlukta birbirini destekleyebilen kişilerden oluştuğunu söyledi.

saglikli-aile

“SEN DEĞİL, BEN DİLİ KULLANIN”

Sağlıklı aile kurmada iletişimin önemine dikkat çeken Demirbozan, katılımcılara da şu tavsiyelerde bulundu:
“Eşinizi ve çocuğunuzu aktif bir şekilde, empati kurarak dinleyin. Yargılamadan, onu koşulsuz bir biçimde kabul edin ve anlayın. Açık olun, tutarlı olun. Tartışırken veya konuşurken sen diye başlayan cümleler kurarak, karşınızdakini suçlamayın. Bunun yerine ben dili kullanarak, eşinizin ya da çocuğunuzun yaptığı olumsuzluk karşısında neler hissettiğinizi onunla paylaşın. Konuşurken zıtlık içeren mesajlar vermeyin. Üstünlük taslamayın.”

“EVİNİZİ SÜREKLİ KURALLAR KOYARAK NAZİ KAMPINA ÇEVİRMEYİN”

Zeynep Demirbozan aile içinde sürekli olarak emir içeren tarzda konuşmanın ya da kurallar koymanın da yanlış olduğunu vurgulayarak, anne ve babalara seslendi:
“Evde işyerindeymiş gibi ya da patronmuş gibi kurallar koymayın. Çocuklarınızla iletişimde sevgi ve şefkat dilini kullanın. Evi Nazi Kampı’na çevirmeyin.  En güzel iletişim dili sevgidir. Çocuklarınıza zaman ayırın. Ama bunu telefonla, internetle ya da başka bir işle meşgulken yapmayın. Ona gerçekten zaman ayırın, tüm dikkatinizi ona verin. İçinizden sevmek diye bir sevgi dili yoktur. Sevginizi dile getirin.” Psikolog Demirbozan seminer sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak