Prof. Dr. Rehat Faikoğlu – KADINLARA NASIL HİTAP ETMELİYİZ?

Paylaş
 

KADINLARA NASIL HİTAP ETMELİYİZ?

 

Cinsi latif demiştik, öyle oldukları için hanımlara ‘eş’ veya ‘eşim’ dememiştik onlara. Çünkü kadın erkek eşitliği yoktur. Her zaman onlar üstündür zira. Onlar haklıdırlar da zaten. Tanrının birer lütfudurlar onlar bize. Miras değil emanettirler onlar.

Sevgili okuyucular, hitap şekillerimizle onlara aslında hak ettikleri değerleri kelime anlamı ile veriyoruz. Veriyoruz da bunu çoğu erkekler bilmeden yapıyoruz. Onlar ki çok daha güzel tanımlara layıklar ama bilmeden söylediğimiz tabirleri bir de bilerek söylesek ve hitap etsek onlarla yaşam çok daha güzel olacaktır. Zira:

HATUN: HAN karısı demektir. Ağırbaşlı, sert, otoriter, saygıda kusur etmeyen ve saygı bekleyen, sözünü dinleten, evinde erkeğinden sonra gelse de sözü geçen demektir hatun.

EŞ: değildirler. Çünkü kadın –erkek eşitliği yoktur. Eşit değiliz biz. Onlar her zaman üstündürler. Eşim demek kanımca yanlış.

HANIM: En gizli toplantılarda dahi CENGİZ HAN sevgilisini yanında bulundururmuş. Dayanamayıp bir komutanı Cengiz Han sormuş;’’Ey Ulu Hanım kimdir bu bayan ki bizim en gizli toplantılarımızda dahi yanımızda olabiliyor? deyince ULUHAN: “O da benim HANIM” deyivermiş. Ne güzel söylemiş. Aslında her birimiz bunun böyle olduğunu biliriz. Biliriz de gururlarımızdan dolayı bunu itiraf ettiğimiz halde kabullenemeyiz.

KARIKOCA: Belediye Başkanı Abuzittin Bey’in bana verdiği yetki ile diye söze başlar nikah memuru ve en büyük hatasını yaparak devam eder, “sizi KARIKOCA ilan ediyorum” der. Hata hem de büyük hata. Çünkü sizi KOCA ve Karı ilan ediyorum demesi lazım.

Neden mi?

Erkek kocadır. Kocaman, büyük. güçlü ve dağ gibi. Kadın ise güzelliği zarafeti temizliği ile dağın başını kaplamış tertemiz karıdır. Birlikte Koca( dağ )ve onun karıdır. Bu nedenle nikâh memurunun sizi Koca ve Onun Karı ilan ediyorum demesi lazım.

Bütün güzelliklere sahip olan cinsi latifler için de bakın Büyük şair Can Yücel ne demiş:

Kadın gibi kadın olacak kadın dediğin, çıtır çerez niyetine yemediğin.
Bir gecelik değil, ömürlük olacak ömürlük.
Yıllara rehaveti değil huzuru taşıyacak.
En seksi leydi olmayı da bilecek, hanım sultan olup sözünü geçirmeyi de.
Cıvık konulara takılıp zaman tüketmeyecek, küfretmeyecek,
Kadın dediğin ayıp nedir bilecek.

Bir de şair devam etmiş: 

Kadın kadın olacak be, seni sadece sen olduğun için, sensin diye sevecek.
Parayla pulla, kariyerle, kimin ne dediğiyle, sınırlamayacak.
Hem sevgilin, hem arkadaşın, hem annen, hem çocuğun olacak, bağrına basacaksın huzurla…
Bileceksin ki evde ‘O’ kadın tarafından beklenmenin zevkini hiçbir zevk yaşatamaz sana…

Öyle bir kadın işte…
Nerede öyle kadın yoktur deme…

Sende adam olacaksın seçmesini bileceksin!

 

Kalın sağlıcakla…

Prof. Dr. Rehat Faikoğlu / www.heykadin.com           

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Elif şimşek dedi ki:

    Meraba hocam sizin hastalarınızda biri olarak, bu değerli yorumunuzu okudum bir kadın bu kadar güzel anlatılabilirdi ancak, hocam sizin gibi düşünenlerle bu hayatı yaşamak sanırım cennet olurdu.eminolun siz ve siz gibi düşünenler herşeyin en iyisine layık hayat tek başına değil dünyamızı cennete ceviren sizlerle güzel.bu güzel düşünceleriniz için sonsuz tşk ediyorum.emeğinize yüreğinize sağlık..

Bir yorum bırak