h Naime Bekmezci – NEDEN ÇOCUK YAPIYORUZ? | Heykadın
 

Naime Bekmezci – NEDEN ÇOCUK YAPIYORUZ?

Paylaş
 

SEVAP BÖYLE İŞLENMEZ!

 

Neden çocuk yapıyoruz? Geleceğin hırsızını mı yetiştiriyoruz?

Anne baba olmak için büyük bir heyecanla beklediniz. Her zaman bunun hayalini kurdunuz. Peki neden çocuk sahibi olmak istediniz? Doğanın bir gereği olarak mı? Neslinizi devam ettirmek mi? Dünyada kendinizden bir parça bırakmak mı? Kötü giden evlilğinizi kurtarmak mı?

Sebeniniz her ne olursa olsun, bilmeniz gereken bir şey var: Çocuğunuz bu toplumun bir ferdi… Siz ona ne verirseniz ileride karşılığını toplum olarak alacağız. 

Son günlerde dikkatimi çeken bir olay var: Dilenciler… Dilencilerin kucaklarında uyuyan, etrafı izleyen yaşları 0 ile 3 yaş arası değişen bebekler var. Sahi bu çocukların hepsi kendilerinin mi? Yoksa bebekleri çalıyorlar mı? Öylelerin yanından geçerken daha dikkatli bakıyorum anneye benziyor mu diye… Özellikle topluca iyi bakılmış bebekler daha çok dikkatimi çekiyor. Öyle dilencileri takibe alayım her gün aynı yolu kulanıyorum diyorum ertesi gün aynı kişi orada yok. Hatta telefon açıp polise bildirmeyi bile düşündüm ki yine sallayacaklarını hatırlayınca vazgeçtim.

HIZIR İNANCI BİTTİ 

Türkiye’de bulunan dilencilere bir de Suriyeliler eklendi ki her yer dilenci kaynıyor. Dilencilere para verilmesini hiçbir şekilde doğru bulmuyorum. Hızır inancı olan bir aile de büyüdüm. Annem ” Sana el açanı boş çevirme belki Hızır’dırderdi. Ama artık iş öyle bir boyuta vardı ki Hızır’ı beklemez oldum. 

Sevap işlemek için yaptığımız küçük bir davranışın ileride bize sevap olarak değil, zarar olarak döneceğini düşünmeye başlıyorum.

SUÇUN ORTAĞI OLMAYIN

Neyse konuyu değiştirmeden, Sultanahmet’te gözleri deniz mavisi iki Suriyeli minik çocuk ailesinin geçim kaynağı olmuş. Tam yerli yabancı tursitlerin sevdiği fotoğraflık bir kare: Başında kırmızı başörtösü 2 yaşında mavi gözlü kızın yanında meraklı gözlerle bakan abisi ve fotoğraf çeken vatandaşlar…

Fotoğraf makinesine poz veren bu minik için “birkaç lira vermeden de geçilmez” diye düşünen yurdum insanı parayı verip dönünce benimle göz göze geliyor. Nasıl bir bakış attıysam adama hemen suçlu bir pozisyonda bana bakıyor.  “Keşke para vermeseydiniz. Çocukları bu yaptığını doğruluğu noktasında onaylama yaptınız” diyorum.

Haklılığımı kabul ediyor. Ve hemen hükümetten dem vuruyor. Yaşanan olaya siyaset karıştırmadan “Birgün bu çocuklar büyüyecek. Sevdiklerinize veya sizin canına malına kast edecek. Çünkü  onları bedava para kazanmaya alıştırıyoruz” diyorum yaptığına pişman olarak susuyor.

Evet toplumu biz şekillendirirken sadece kendi yaptığımız çocuklardan değil, diğer çocuklara karşı da sorumluluklarımız ve görevimiz var. Suriyeli ya da Türk dilenci benim için dilencidir. Bunların hiçbirine çocukların istismarı noktasında prim vermemeliyiz.

 

Sevgilerimle

Gazeteci Naime Bekmezci  / www.heykadin.com

Gazeteci

 

Close
HEYKADIN SOSYAL MEDYADA
Aşağıdaki sosyal medya ağlarından Heykadın'ı takip edebilirsiniz.
Social PopUP by SumoMe