CİCİ KADIN

Paylaş
 

Siz hiç sekiz çocuk ve karnınızdaki bebekle tek başınıza bu dünyada kaldınız mı? Eşinizi toprağa verip, yolunuza nasıl devam ederdiniz?

Belki de yetimhanelere çocukları verip kendi yolunuza giderdiniz. Bunların hiçbirini yapmadan yolunuza kaldığınız yerden devam etmek hepsini pırlanta gibi yetiştirmek bu hayatın yükünü yük edinmek çok zor olmuştur.

Ben iki çocuğa bakarken kendimi ‘süperman’den daha güçlü olduğumu düşünürdüm. Çok abartmışım asıl zorluk küçük çocukları yanına katıp tarla sürmeye gitmekmiş. Sahi babaanne gece ağlayan küçük kızın ve hiç durmayan oğullarının üzerini örtüp uymadan sabah nasıl tarlaya çapa yapmaya gittin?

Akşam hangi yemeği yapacağımı düşünüyorum sen bebeklerini nasıl besledin? Unu yağı buğdayı bulamadığın dönemleri biliyorum. Şimdi düşünüyorum da hepsi bebek yaşta öksüz kalmışlar. Aralarında en fazla ikişer yaş olan bu bebekleri kimlere emanet edebildin?

Ya biraz büyüdüklerinde nasıl eğitimleri için yatılı okullara gönderdin? Hepsinde ayrı ayrı aklının kaldığını da biliyorum.

Bunların hepsi kızları telli duvaklı gelin ederken, oğlanlarını evlendirirken gözlerinde gördüğüm gurur için miydi?

Ne zaman sorsam geçmişi açsam “ah kızım neler gördüm neler aman boşver anlatsam metel gelir size” derdin. Bizlere tekerlemelere söyler, durumlara söyleyecek bir mani bulurdun. Hüzünlerimizi alır kenara koyardın.

Sahi sen acılarını anlatmazdın. Kime kızsan kime sinirlensen söylemezdin. Hiç kimseden yakındığını görmedim, şu hayatta kimseye şikâyetin olmadı.

Halamın mutfağında pencerede oturduğun dışarıyı izlediğin zamanı hatırlıyorum. Sessizce hüzünlerini biliyorum. Hiç bağırıp çağırmadın, hiç eline telefonu alıp kimseye kızmadın.

Hep sevdin hep güler yüz gösterdin. Bu yüzdendi belki de bütün köyün “Cicisi” (yengesi) olarak anıldın. Gerçekten cici kadındın.

Adaşım, çınarım, geçmişimiz gitti…

Bu dünyada yaşadığın acıları kaldı. Gittiğin yerde cennetin en güzel yerinde bu dünyada kaybettiklerini bulasın. Yılların özlemini dindiresin. Annen baban eşin kızın kardeşlerin hepsi orada seni karşılasın. Bu dünyada dinlenemedin orada bari rahat edesin.

Merak etme bizler sana dua okuyacağız, seni hep rahmetle anacağız. Yattığın yer nurla dolsun.

Melekler koruyucun olsun.

 

Sevgilerimle

Naime Bekmezci / www.heykadin.com

Gazeteci

 

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. sevgi dedi ki:

    Allah rahmet eylesin. yemeğini yemek bize de nasip olmuştu cicinin

Bir yorum bırak