Kalp çarpıntısına neler iyi gelir?

Paylaş
 

Çoğu zaman kalp krizi ile karıştırılan kalp çarpıntıları korkuya neden oluyor. Kişinin kalp atışlarını rahatsız edici şekilde hissetmesi olarak tanımlanan kalp çarpıntısına bakın neler iyi geliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan,“Normal bir insanın kalbi bir günde ortalama 100.000 kez atar ve normal şartlarda bu farkedilmez. Kalp atışlarının çok küçük bir yüzdesinin bile normal dışı olarak fark edilişi kendisini çarpıntı olarak gösterebilir” diyor.

Halk arasında oldukça sık görülen kalp çarpıntısına göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bayılma ataklarının da eşlik ettiğini aktaran Prof. Dr. Mocan, çarpıntının sık tekrarlaması durumunda hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor. Prof. Dr. Mocan, kalp çarpıntılarıyla ilgili şunları aktarıyor;

– Melisa bitkisinden yapılan çay çarpıntıyı azaltmada etkilidir. Papatya, pasiflora çayları da günde 2 bardak tüketilebilir.

– Bunun yanı sıra çarpıntıya karşı sofranızdan maydanozu eksik etmeyin. Biberiye, nane, karabaş otu, civan perçemi, fesleğen ve kekik de size yardımcı olacaktır.

– Kuşkonmaz bitkisinin de çayı çarpıntıyı azaltır. Egzersiz, stres, ani tansiyon çıkarmaları, ani kan şekeri düşmeleri, kalp yetmezliği, sigara, kafein, alkol alımı, troid bezi fazla çalışması çarpıntı yapar.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak