Kadınlarda en sık görülen rahatsızlık!

Paylaş
 

Kadınlarda en sık görülen o rahatsızlığı ve nedenlerini Prof. Dr. Sebahattin Ateşal anlattı.

Son yıllarda büyük artış yaşayan hastalığın nedenleri ne?

Hastalığa karşı ne gibi önlemler almak gerekiyor?

Kimler risk grubunda?

 

Özel İçerik: heykadin.com

Koroner hastalıkları, yani kalbi besleyen atardamarların daralma veya tıkanması, erkeklerdeki gibi ilk sırada yeralıyor. Sonra ritm bozuklukları ve kalp kapağı hastalıkları görülüyor. Kalp yetersizliği de sık görülen kalp hastalıkları arasında. Medicana International İstanbul Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, özellikle kadınlarda artış gösteren kalp hastalıklarıyla ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Medicana-Sebahattin-Atesal-5

NEDEN SON YILLARDA KADINLARDA DA KALP KRİZLERİ ÇOK ARTTI? BUNUN STRESLE YA DA BESLENMEYLE, ÇEVRESEL FAKTÖRLERLE İLİŞKİSİ VAR MI?

Koroner arter hastalığının risk faktörleri günümüz toplumunun yaşam tarzında giderek daha yaygınlaşıyor. Günümüzde 30 yıl öncesine göre daha çok yemek yiyoruz ve daha az hareket ediyoruz. Şişmanlığın yol açtığı sayısız problem var. Şişmanlık “Metabolik Sendrom X” denilen hastalıkta yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ile birlikte bulunuyor ve bu hastalık kadınlarda daha yaygın. Bu hastalarda koroner hastalığı ortaya çıkma ihtimali çok yüksek. Ortalama insan ömrünün uzaması da kalp hastalıklarının artmasına yol açıyor. Bilindiği gibi yaş ile kalp hastalıkları arasında doğru orantı mevcut. 65 yaşın üzerindeki her dört kadından birinde bir çeşit kalp rahatsızlığı görülüyor.

Risk faktörlerini sayarsak; ailede kalp hastalığı bulunması, yüksek tansiyon , şeker hastalığı yüksek kötü huylu kolesterol ve trigliserid, Şişmanlık ve özellikle bel çevresi genişliği, egzersizden uzak hayat tarzı, stres, sigara alışkanlığı, kanda CRP, homosistein ve lipoprotein a yüksekliği.Sadece bir risk faktörünün olması bile kalp hastalığı riskini ikiye katlayabiliyor. Risk faktörlerinin bir arada olması halinde ise risk toplanarak değil katlanarak artıyor. Kadınlar yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve sigaradan erkeklere göre daha kötü etkileniyorlar. Kolesterol yüksekliği ise erkeklere göre daha az zarar veriyor.

KADINLARDA GENETİK YATKINLIK NE KADAR EKTKİLİ? YANİ ANNESİ KALP KRİZİNDEN ÖLEN BİR KIZ ÇOCUĞUNDA DA KALP KRİZİ RİSKİ VAR MIDIR? YADA TEYZESi KALP KRİZİ GEÇİREN BİR KIZDA KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİ VAR MIDIR?

Genetik yatkınlık , özellikle ailede genç yaşta kalp krizi geçirme hikayesinin olması önemli bir risk faktörüdür. Bu faktör cinsiyet ayrımı gözetmez. Bir çok risk faktörü alınacak tedbirlerle düzeltilebilirken genetik yatkınlık değiştirilemeyen bir risk faktörüdür. Bu kişilerin mutlaka daha tedbirli olmaları gerekir.

 

KADINLAR KALP HASTALIKLARINA KARŞI NELER YAPMALIDIRLAR?

Halkımız kalp hastalıklarından korunma konusunda giderek bilinçleniyor. Bizim toplumumuzda kadınlarımız tüm ev halkının sağlıklı beslenmesinin mimarları olarak kalp hastalıklarından korunmada önemli bir role sahipler. Kendileri için ne yapmaları gerektiğine gelince; bilinen bir kalp hastalığı olmayanlar ailelerinde böyle bir hastalık olup olmadığını sorgulayarak başlamalıdır. Ailede yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol varsa, otuzlu yaşlarda kardiyolojik check-up yapılması yararlı olur. Başvurdukları doktor tarafından kendilerinde hangi risk faktörlerinin bulunduğu belirlenecek ve buna göre önlemler tavsiye edilecektir.

Menopoz sonrası düzenli egzersiz, sağlıklı beslenerek şişmanlıktan korunma ve varsa sigara alışkanlığını terk etme kadınları kalp hastalıklarından korumada çok etkili önlemlerdir. Düzenli egzersiz derken her gün 30 dakika yürüyüşün yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Mevcut bir kalp hastalığının erken dönemde saptanması tedaviyi çok kolaylaştırmaktadır. Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi tıpta en çok gelişme sağlanan alanlardan ikisidir. Her türlü kalp hastalığında elimizde çok etkili teşhis ve tedavi yöntemlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Medicana-Sebahattin-Atesal-3

 

SON YILLARDA KADINLARDA ARTAN SİGARA TİRYAKİLİĞİNİN KALP HASTALIKLARIYLA KADINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NE KADARDIR?

Sigara içen kadınlar sigara içmeyenlere göre iki ile altı kat daha fazla kalp krizi geçirme riskine sahiptir. Günde içilen sigara sayısı arttıkça kalp krizi riski de artar. Sigara içilmesi felç geçirme ihtimalini de arttırmaktadır. Evde veya işte sigara dumanına maruz kalmak bile kalp hastalığı gelişme ihtimalini yüzde 25-30 arttırmaktadır. Düşük katranlı veya nikotinli sigaralar bu riskleri azaltmamaktadır.

KADINLARIN KALP DAMARLARININ DAHA İNCE OLDUĞU SÖYLENİYOR. BUNUN KADINLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

Kadınlarda kalp damarlarının daha ince olduğu genel olarak doğrudur. Bu durum stent koyma veya bypass ameliyatlarının başarısına da etki edebilir. Özellikle zayıf bünyeli, düşük kilolu kadınların bypass ameliyatlarında bu durum bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kadınlardaki hormonal özellikler erkeklere göre kalp damarlarında spazm gelişme ihtimalini arttırmaktadır. Bu tarz spazma bağlı koroner hastalıkları kadınlarda daha sık görülür.

KADINLARDAKİ SÜPER KADIN SENDROMU KALP KRİZİNİ TETİKLER Mİ?

Bu konuda yapılan bir bilimsel çalışma olmamakla beraber süper kadın sendromunda sık görülebilen stres ve depresyonun kalp hastalıklarını tetiklediğini söyleyebiliriz.

Medicana-Sebahattin-Atesal-1

ÇALIŞAN KADINLARLA, ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARI ARASINDA KALP HASTALIKLARI AÇISINDAN BİR FARK VAR MI?

Fiziksel aktiviteden yoksun ve stresi yüksek işlerde çalışanlarda kalp hastalığı ihtimali artar. Diğer taraftan çalışmayan ev hanımlarının bazen ne kadar ağır sorumluluk taşıdığı ve yoruldukları da dikkate alınırsa bu soruya cevap vermek güçleşir. Şahsen bu durumun kendi başına belirgin bir fark yaratacağını düşünmüyorum.

KADINLARIN KALP KRİZİNE YATKINLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kadınlarda menopoz kalp hastalıkları açısından bir dönüm noktası. Menopoz ile birlikte kadın kalp hastalıklarında bir sıçrama oluyor. Bunun da nedeni kalp hastalıklarından koruyucu etkisi olan östrojen adlı hormonun seviyesindeki düşme. Östrojen iyi huylu kolesterolü yükseltirken kötü huylu olanı azaltıyor. Erken yaşta rahmi ve yumurtalıkları alınmış kadınlarda da kalp hastalığı ihtimali aynı şekilde yükseliyor . Hormon takviyesi sadece bu hasta grubunda tavsiye edilirken normal menopoz sonrasında yan etkilerinden dolayı tavsiye edilmemektedir. Doğum kontrol hapları da damarlarda pıhtı oluşmasına yol açarak genç yaşta kalp krizi ve felç geçirme ihtimalini arttırmaktadır. Sigara alışkanlığı ile birlikte bu haplar kullanılırsa risk çok yükselir. Hamilelik döneminde yüksek tansiyon ile birlikte kardiyomyopati denilen kalp kası hastalığı da önemli bir sorun yaratabiliyor.

TÜRK KADINI KALP SAĞLIĞI AÇISINDAN RİSK ALTINDA MIDIR?

Toplumumuzda kadınlardaki kalp hastalığı hızla artmakta ve alarm vermektedir. Ülkemizde yapılan araştırmalar kadınlarda risk faktörlerinin hızla yaygınlaştığını göstermekte. Kadınlarımızda şişmanlık, yüksek tansiyon ve sigara kullanımı ne yazık ki en yüksek oranlardadır.

Medicana-Sebahattin-Atesal-4

KADINLARDA KALP KRİZİNDEN ÖLÜMLER NE KADAR ARTTI? ERKEKLERLE KIYASLAYABİLİR MİSİNİZ?

Altmışlı yaşlara kadar kadınlarda koroner hastalığı erkeklere göre daha düşük oranda iken bu yaştan sonra iki cinste oran eşitleniyor. Kadınlar kriz başladıktan sonra daha geç hastaneye gidiyor ve dolayısıyla teşhis daha geç konulabiliyor. Bu biraz da kadınlardaki şikayetlerin daha müphem olmasından kaynaklanıyor. Kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranı erkeklere göre daha yüksek.Yani kalp krizi kadınlarda daha tehlikeli.Kadınlardaki ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları birinci sırada yer alırken, kanser sanılanın aksine ikinci sırada geliyor. Kalp hastalıkları kadınlardaki ölümlerin yaklaşık yarısından sorumlu ve tüm kanser ölümlerinin neredeyse iki katı.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak