İşte Batı’nın sanata en büyük zararı

Paylaş
 

Prof. Dr. Fatih Andı, Batı’nın teknolojiyle hayal gücümüzü tükettiğini söyledi. 

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Andı, Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrencileriyle bir araya geldi.

Geleneksel süsleme sanatları ve klasik şiiri aynı denize akan ırmaklar olarak nitelendiren Fatih Andı, öğrencileri Türk İslam tarihinin canlı ve zengin damarını oluşturan sanatları hakkında bilgilendirdi.

“İÇİÇE GEÇMİŞ SANATLARDIR”

Prof. Dr. Fatih Andı, geleneksel tezyini (süsleme) sanatları ile mimari, musiki, şiir ve edebiyatın birbirleriyle sürekli ilişki içerisinde olduğunu söyleyerek, “Güzellik parçalanamaz. Geleneksel sanatlar birbirlerini tamamlayan sanatlardır. Ebruyu hattan, tezhibi minyatürden ayrı düşünemezsiniz. Bir güzel sanatlar öğrencisi, ben tezhip öğrencisiyim deyip; Hüsn-ü Hattan anlamam dememeli. Bugünkü eğitim sisteminde durum böyle ne yazık ki. Ancak geçmişte tüm bunlar iç içeydi” diye konuştu

“GÖRÜNTÜ YOKSULLAŞTI”

Batının teknolojisiyle görüntüyü yoksullaştırdığını ve hayal gücünü tükettiğini ileri süren Andı, Çağrı filmine dikkat çekerek, konuyla ilgili esprili bir dille şunları söyledi:
“Anthony Quinn, Çağrı filminde Hz. Hamza’yı canlandırmıştır. Bana göre Hz. Hamza, İslam tarihinin en büyük kahramanıdır. Batı üstün teknolojisiyle benim hayalimdeki Hz. Hamza’yı yok edip, yerine Anthony Quinn’i yerleştirmiştir.”

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak