İşte ahşap dekorasyonun püf noktaları

Paylaş
 

Kışın soğukluğunu ahşapla ısıtın.

Ev ve iş yerlerinizde yapacağınız altın vuruşlarla, yaşam alanınızı eskisinden çok daha sıcak hale getireceksiniz.

Bu önerileri dikkate alarak ev ve iş yerlerinizi dekore edebilirsiniz.

 

Çeşitliliği fazla olan ahşap, geleneksel alanlar yaratmak için kullanılan en önemli malzemelerin başında gelir. Siz de doğru uyguladığınız takdirde yaşam alanınıza renk katabilirsiniz.

Günümüzde çevreyle uyumlu yaşam anlayışının gün geçtikçe artmasında çevre dostu bir malzeme olan ahşabın önemi her geçen gün daha da artıyor. Tamamıyla yenilebilir doğal bir kaynak olduğu için en iyi çevre dostu malzemesi olarak anılmaktadır. Zaman içerisinde yeni malzemelerin ortaya çıkması ahşabın konumunu biraz geriletse bile popülerliğini her zaman korudu.

ahsap-ev-dekorasyon-3

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de iç ve dış mekan mimarisinde ahşabın yoğun olarak kullanılmasındaki en önemli neden olan doğal dokuları, yaşam alanlarına kattığı estetik ve görsel değerleri dışında güvenilir malzeme açısından da büyük önem taşır.

Cila kullanın

Hava ile dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlayan en özel ürünlerden biridir ve vücut ısısına en yakın malzemedir. Ahşap iç mimaride mobilya, kapı, parke, pencere, aydınlatma elemanları ve birçok alanda estetik kaygılara cevap verirken mimaride ise güvenilir ve sağlıklı sonuçlar için tercih edilen en değerli malzemelerin başında gelir. Tasarım ve renk konusunda çeşitliliğinin fazla olması tercih nedenlerinden biridir. Mevcut dokusunu, doğal halini vernik veya cila kullanarak renk ve dokusu değiştirilebilir.

ahsap-ev-dekorasyon-1

Bu nedenle kişiye özel üretimler ve tasarımlar için kullanıcıya özel, bireysel bir malzemedir. Ahşap yaşam alanlarımıza sıcak bir estetik algıya yer açar fakat dikkatli kullanmak gerekir. Fazla yoğun kullanılan ahşap detaylar, mekana sıkıcı ve gereğinden fazla ağır bir hava katar. Bu yüzden yoğun olmayan belli bölümlerde kullanılan ahşap dokunuşlar genel konsepti desteklediği müddetçe beklentilerimize cevap verir.

Renk katın

Yaşama alanlarımızda ahşabı her şekilde kullanabilirsiniz. Fakat zeminde uygulanmış olan ahşabın diğer uygulamalarla uyumuna dikkat etmek gerekir. Tavan veya duvar uygulamaları dışında mobilyalarda, dekoratif ürünlerde, aydınlatmalarda ahşap dokunuşları mekanınıza ölçülü bir şekilde uygulayabilirsiniz.

ahsap-ev-dekorasyon-2

Var olan konseptinize ekleyeceğiniz ahşap ayaklı bir lambader, ahşap çerçeveli bir ayna, ya da cilalanmamış masif bir ahşap plaka üstüne kestireceğiniz cam ve ayaklarla oluşturacağınız sehpa veya masa bile mekanınızda ahşaba yakışır etkiyi sizlere sunacaktır. Önemli olan daha öncede belirtildiği gibi ölçülü kullanmaktır. Fazlasıyla alternatifi olan ahşap malzemeyi zevkleriniz doğrultusunda mekana uygulamak yaşam alanlarınıza taze ve farklı bir etki bırakacağından emin olabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak