İnkalar’ın kayıp kentini keşfedin

Paylaş
 

Machu Picchu’yu Peru-Bolivya Gezisi ile keşfedin!

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Güney Amerika’nın üçüncü büyük ülkesi olan Peru, Büyük Okyanus kıyısında, And Dağları boyunca yayılan bir alanı kaplar. Kuzeybatıda Ekvador, kuzeydoğuda Kolombiya, doğuda Brezilya ve Bolivya, güneyde Şili, batıda da Büyük Okyanus ile çevrilidir.

Bugünkü Peru topraklarında insan yerleşiminin geçmişi en az 10.000 yıl öncesine uzanır. Peru, koloni dönemindeki göçlere ve etnik karışıma karşın Yerli nüfusun hâlâ ağırlıkta olduğu bir ülkedir. Dağlık bölgede yoğunlaşmış olan Keçuva Yerlileri toplam nüfusun neredeyse yarısıdır.

Peru’nun zengin kültürel geçmişinin en iyi bilinen örneği, Cuzco’nun kuzeybatısında yaklaşık 2.500 m. yükseklikte kurulu olan, İnkalar’ın “kayıp kenti” Machu Picchu’daki kalıntılardır. Peru’daki halk kültürü ise Yerli ve Mestizo geleneklerinden gelen birçok öğe taşır. Geleneksel el sanatlarının başında dokumacılık, seramik işleri ve metal işlemeciliği gelir.

Machu-Picchu-2

Bolivya kültürü, Yerli ve Akdeniz kültürlerinin karışımına dayanmaktadır. Başta İnkalar olmak üzere çeşitli And uygarlıklarının MÖ. 1000’lerden sonra gerçekleştirdiği mimari yapıtlar, maden işleri ve dokuma ürünleri ulusal müzelerde sergilenmekte ve olduça ilgi uyandırmaktadır. FEST Travel, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden 5 yeri bu gezi içerisinde sunuyor. Cuzco, Machu Picchu, Tiwanaku Örenyeri, Lima Tarihi Merkezi ve Nasca Çizgileri bu gezide!

Pasifik Okyanusu’nun çöl görünümlü kıyılarından, Titicaca Gölü’nün büyülü doğasına; And Dağları’nın dorukları arasında eşsiz İnka Uygarlığı’nın kayıp şehirlerinden, kolonyel mimari şaheserleri ile dolu modern şehirlere, Peru ve Bolivya’nın en renkli bölgelerine bir keşif gezisi… Müzik, dans ve yeme-içme kültürünü de içine alacak şekilde düzenlendi.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak