IHLAMUR MU? ZAHTER Mİ?

Paylaş
 

Merhaba Sevgili Dostlar,

Havaların soğuması ile birlikte burnumuz akmaya, boğazlarımız ağrımaya, yanmaya, vücudumuzda halsizlik belirtileri başladı mı?

Bu durumlarda eskiler hemen ne yaparlardı bilirsiniz sobaların üzerinde güzel Ihlamurlar demlerler özellikle akşamları tüm aile güzel mis kokulu Ihlamur keyfi ile günü bitirirdi.

Oysa şimdilerde Ihlamur fiyatlarının artışı

Zahter bitkisinin öne çıkmasına yardım etti diyeceğim çünkü bu kadar çok faydası olan bitkinin aslında pek te kıymeti bilinmiyormuş diye düşünüyorum.

Yörelere göre farklı isimlerle bilinen Zahter (Sater, dağ kekiği, Yabani kekik, ince kekik, geyik otu) görüntüsü itibari ile de kekiğe benzemektedir. Tarihte ilk olarak Finikeliler de kullanıldığı bilinmektedir.Bizanslılar savaşlarda kuvvet versin diye, Osmanlıların ise sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi haline gelmişti, toz haline getirilmiş olan Zahter‘i zeytinyağı ile karıştırıp gün içerisinde enerji vermesi için tüketirken aynı zamanda da tütsü olarakta kullanırlarmış.
Amanos dağlarından gelen mucizedir.

Günümüzde ise çok fazla bilinmemekle birlikte aktarların fiyatı bir hayli yükselen Ihlamur yerine servis etmeleri ile gündeme gelmiştir.

Yaprakları tüylü, sapsız ve sivri uçlu pembe ve beyaz renkte çiçekleri olan bir bitkidir. Kokusu keskindir.
Zahter çayı ülkemizde özellikle Gaziantep ve Hatay yöresinde çokça tüketilir.

Ihlamurun tahtına göz diken Zahter’in faydaları ise göz ardı edilmeyecek kadar çoktur.
Naif kokusu, güzel ama biraz acı tadı ve rengi ile çay olarak tüketildiği gibi yemek ve salatalarda da baharat olarak tüketilmektedir.
Tıbbi anlamda ıhlamur ile aynı özelliğe sahip bir bitki olması ve uygun fiyatından dolayı kullanılması uzmanlar tarafından da önerilmektedir.”

Zahter ve nane gibi bitkilerin soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırdığı
“Tadı farklı olsa da etkisinin aynı olduğu” belirtilmiştir.ihlamur-mu-zahter-mi-nalan-mettin-3

Zahter bitkisi içeriden kullanıldığında ruhi ve bedeni rahatsızlıklar, nevrasteni, kansızlık, tansiyon düşüklüğü, astım, amfizem, sindirim yetersizliği, grip, nezle, anjin, bağırsak iltihaplanması, soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar, bağırsak parazitleri ve boğmaca öksürüğüne iyi gelmektedir. Zahter dışarıdan kullanıldığında grip, sinüzit ve bronşit hastalıklarına iyi gelmekte olup, deri hastalıkları için zahter merhemi kullanılmalı, romatizma ağrıları için zahter banyosu yapılmalıdır”

*Güçlü bir antibiyotik özelliğe sahiptir. Mikropları kırar.
*Kolesterole iyi gelir. Kandaki yağları eritme etkisi vardır.
*Zayıflamaya yardımcı etkisi vardır.
*Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
*Cinsel gücü artırır.
*Adet düzensizliği ve damar sertliğine iyi gelir.
*İyi bir gaz söktürücüdür.
*Bağırsak hastalıklarında iyileştiricidir.
*Şeker hastalarına iyi gelir.
*İç organlara iyi gelir akciğer ve karaciğeri besler.
*İştah açıcı özelliği vardır.
*Vücuttan zehirli toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
*Saçlara iyi gelir saçları güçlendirme etkisi vardır.
*Uyku problemi yaşayan kişiler için uykusuzluğa iyi gelir.
*Nefes darlığına iyi gelir.
*Gözü güçlendirme etkisi vardır.
*Böbrek hastalıklarında koruyucu görevi vardır.

Zahter Otu alırken nelere dikkat etmelisiniz!!!

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz Zahter bitkisini seçerken dikkat edilmesi gereken nokta rengidir. Taze bir zahterin rengi gri -yeşil olmalıdır. Siyahlaşmaya başlayan ve sararan zahter bayatlamış demektir.

Demlenerek çay olarak içilir. Ağrılı bölgelere lapası sarılır. Saçları güçlendirmek için elde edilen suyu ile saçlar yıkanır.

ihlamur-mu-zahter-mi-nalan-mettin-2

Zahter çayı nasıl hazırlanır:

Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı zahter atılır ve birkaç dakika beklendikten sonra hemen tüketilir ya da bir çay süzgeci ile önce yıkanır, daha sonra üzerinden sıcak su dökülerek demi alınır.

Zahter bitki çayı, yeşil çay gibi demlenmektedir. Önemli olan nokta çok fazla demlenmemesidir. Zahter çayı, demlikte kaynatılmamalıdır. Demlikte kaynatılması halinde, bitkinin içerisinde bulunan thymol adı verilen uçucu yağı kaybolur ve etkisi azalır.

Not: Zahter kaynatılarak içilmemelidir.

Dikkat edilecek hususlar ise;Yüksek tansiyonu olan kişiler tüketmemelidir, tansiyon yükseltme etkisi vardır. Eğer yüksek tansiyon hastası bu bitkiyi kullanmak zorunda kalırsa dikkatli kullanması ve içine bolca limon damlatıp içmelidir.

Önemli Uyarı : Zahterini tüm kekik türleri gibi guatr hastaları ve hamileler kullanmamalıdır.
Herhangi bir sorundan dolayı ilaç kullanan kişilerin ise zahteri tüketmeden önce doktora danışmaları tavsiye edilmektedir. Bireylerin bünyeleri, birbirinden farklı olduğu için nadir olmakla birlikte alerjik reaksiyon görülebilmektedir.

Şimdi kendi adınıza siz karar verin Ihlamur mu ? Zahteri mi?

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

 

Sevgilerimle

Nalan Mettin / www.heykadin.com.tr

Doğal Yaşam Uzmanı

  • Site Yorum

Bir yorum bırak