İdeal anne baba nasıl olunur?

Paylaş
 

Çocukların eğitiminde en büyük görevi aileler üstleniyor.

Anne babanın rolü çocukların ilerleyen yaşantısında örnekler teşkil edebiliyor.

Peki ama siz doğru anne baba olduğunuza inanıyor musunuz?

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Marmara Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Orhan Akınoğlu, Küçükçekmece’de düzenlenen ‘’Çocukların Eğitimi ve Çocukları Hayata Hazırlamak’’ adlı söyleşiye katıldı.

Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Bilgi Evi öğrencilerinin anne-babalarıyla bir araya gelen Akınoğlu, ebeveynlere doğru anne, baba olma konusunda bilgiler verdi.

dogru-anne-baba

‘EN BÜYÜK GÖREV ANNE VE BABALARA DÜŞÜYOR’

Çocukların eğitiminde en büyük görevin ailelere düştüğünü kaydeden Akınoğlu, bunu bir örnekle açıkladı:  “Yakın zamanda Nobel ödüllü bir yazar ödülünü almak üzere konuşmasını yaparken;  ‘..bu ödül annemindir..’ demiş ve devam etmiş;  ‘Diğer anneler okuldan dönen çocuklarına; ‘Bugün okulda ne yaptın? Bugün okulda öğretmenin ne öğretti?’  diye soru sorarken benim annemin istisnasız yaptığı şey;  ‘Bugün öğretmenine hangi soruyu sordun’ demek oluyordu. Bu tüm eğitim hayatım boyunca beni başarılı kılan en önemli unsur oldu.

Bugün ödül almaya kadar varan bu yolda en büyük emek annemindir’ demiştir.”

‘HER ETKİNLİKTE MUTLAKA BİR DEĞER AŞILAYIN’

Çocukların eğitiminin iki insanın evlenmeye karar vermesiyle başladığını da ifade eden OrhanAkınoğlu,  çocuk sahibi olmanın önemine şu sözlerle değindi: “İstediğiniz kadar servetiniz olsun çocuk sahibi olmak büyük bir mucizedir. O halde çocuğumuz varsa üstelik duygusal, ruhsal, bedensel sağlılığı da yerinde bir çocuksa büyük bir servetimiz var demektir.” Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olarak büyük bir sorumluluk aldıklarının altını çizen Doç. Dr. Akınoğlu, çocukla birlikte yapılan her etkinlikte, ailenin çocuğa bir değer aşılaması gerektiğini söyledi.

Psikolog, yazar Doğan Cüceloğlu’nun da çocukların bir benliği olmalı diyerek aileleri uyardığını kaydeden Akınoğlu, bunun için çocukların çevreleriyle doğru bir sosyal bağ içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak