HIV virüsü nasıl bulaşır?

Paylaş
 

Erken tanı ve tedaviyle HIV infekte kişilerin AIDS aşamasına gelmesi engelleniyor.

Peki ama HIV nedir? Nasıl bulaşır? Hastalıkla ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

İşte yanıtlar:

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle Medicana Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tuba Kuruoğlu AIDS konusunda bilgi verdi.

HIV NEDİR ?

tuba-kuruogluHIV (insan bağışık yetmezlik virüsü) vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak etkisiz hale gelmesine neden olan virüstür. Dünya Sağlık Örgütü ve UNAIDS 2014 verilerine göre dünyada 35 milyon kişi HIV ile infekte olup en fazla hasta Sahra Altı Afrika’da görülmektedir. Tüm dünyada 2001’den itibaren toplamda %34, 15 yaş altı çocuklarda %58 azalma saptanmış olmakla birlikte Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Kuzeydoğu Avrupa ve Orta Asya ile Türkiye’nin güneyinde yer alan Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da vaka sayılarında artış saptanmaktadır.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın Haziran 2014 verilerine göre 8238 kişi HIV ile infekte olup bunun %80’ini erkekler, %20’sini kadınlar oluşturmaktadır. Sıklıkla 25-49 yaşları arasında görülmekle birlikte en sık bulaş nedeni cinsel temas olarak belirlenmiştir.

HIV VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR ?

Virüs dış ortama çok duyarlı olup dakikalar içinde bulaştırıcılığını kaybeder. Korunmasız cinsel ilişki (oral, anal, vaginal) en yaygın bulaş şekli olup, kan ve kan ürünleri ya da organ nakilleriyle, ortak enjektör kullanımıyla; gerekli önlemler alınmadığı takdirde %20-30 oranında gebelik süresince, doğum sırasında ve emzirmeyle anneden bebeğe bulaş olabilmektedir. Sosyal ilişkilerle, öpüşmekle,

sarılmakla, aynı ortamda bulunmakla, aynı çatalı-kaşığı, aynı havuzu, aynı tuvaleti kullanmakla, gözle görünür miktarda kan içermedikçe tükrükle ve terle bulaşmamaktadır. HIV vücuda alındıktan sonra çoğalmaya başlar. Ateş, boğaz ağrısı, lenf bezi şişlikleri, döküntü gibi birçok hastalıkta görülen bulgularla kendini gösterebildiği gibi, yıllarca herhangi bir belirti göstermeden de seyredebilir. Bağışıklık sistemi iyice güçsüzleştiğinde kişiler çok farklı fırsatçı

infeksiyonlar ya da kanserle doktora başvurabilirler. HIV infeksiyonu ile AIDS aynı değildir. AIDS, HIV ile infekte bir kişide HIV nedeniyle ciddi infeksiyonlar ya da kanserlerden birinin gelişmiş olmasını ifade etmektedir. AIDS tanısı alan kişilerde tanımlayıcı hastalık denilen nadir infeksiyonlar veya kanserler bulunur. Bulaş olduktan hemen sonra HIV’e karşı gelişen antikorlar ya da HIV’e ait antijenler yapılan testlerde saptanacak düzeye erişmeyebilir. Testlerde yalancı pozitiflikler de olabilir.

İki kez test sonucu pozitif çıkan bir hasta için doğrulama testi istenmeli ve ancak bu rapora göre sonuç verilmelidir.

ERKEN TANININ ÖNEMİ

Erken tanı ve tedaviyle HIV infekte kişilerin AIDS aşamasına gelmesi engellenebilmektedir. Günümüzde erken tanı ve düzenli tedavi alan kişiler normal ve kaliteli yaşama sahiptirler. Ancak geç tanı alan, düzensiz tedavi alan kişilerde bu süre 10-15 yıl kısalmaktadır. HIV ile infekte hastalarda birinci ölüm nedeni Tüberküloz infeksiyonudur. Yeni tedavilerle dünyada ölümcül hastalıklar listesinde 6. Sıraya gerileyerek ölümcül hastalıklar listesinden çıkıp kronik hastalıklar listesine girmiştir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak