Hayatın problemlerini nasıl çözeriz?

Paylaş
 

Şair Bestami Yazgan, şiirin insan hayatındaki önemini anlattı.

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Şair Özgür Çoban, Küçükçekmece Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Şiir Mektebi’ adlı programda, şiirlerinin yanı sıra birçok romanıyla da Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Bestami Yazgan’ı konuk etti.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda, şiir severler Şair Özgür Çoban ve Bestami Yazgan’ın bestelenen şiirlerini ilk kez dinledi.

 ‘BİR ŞARKI BİR ŞİİR VE BİR TÜRKÜNÜZ OLSUN’

“Şiire, sanata ve edebiyata gönül verenlere selam olsun” diyerek söze başlayan Yazgan, şiirin insan hayatındaki önemine değinerek şunları söyledi: “Nasıl bir problemi çözmek için formüle ihtiyacımız varsa; hayat problemini de çözmek için şiir ve sanat formülüne ihtiyaç var. Sıkıldığınızda okuyacak bir şiir, bir şarkı ve bir türkünüz mutlaka olsun. Bu insanı çok rahatlatıyor. ”dedi.

siir-mektebi-1

‘ÇOCUKLAR ÖLMESİN DİYE…’

Annesi ve eşi için yazdığı şiirleri de katılımcılarla paylaşan Bestami Yazgan, “Eğer bir milletin şiirleri, hikayeleri yoksa o millet, ümmet öksüz bir millettir.”diye konuştu. Dünyadaki çocukların öldürülmesine karşı duyduğu üzüntüyü de belirten Yazgan, ölen tüm çocuklar için bir şiir okudu.

Şair Özgür Çoban ise, Yazgan’ın ‘Mühür Gibi, Gülü İncitme Gönül, Hazır Mısınız?’ gibi şiirlerini ilk kez besteleyerek, seslendirdi. Çoban’a söyleşide, 4 kişilik ‘Çoban Yıldızı’ adlı orkestra eşlik etti. Program sonunda Bestami Yazgan, Küçükçekmece Belediyesi tarafından dağıtılan kitaplarını imzaladı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak