Evde yalnızken bunları yapıyoruz

Paylaş
 

Kimileri evde yalnız kalmaktan hoşlanır, kimileri de bu durumdan oldukça rahatsız olurlar. Evde yalnızken neler yapacağımızı hiç düşündünüz mü?

Son dönem araştırmaları insanların yalnız kalıp, kötü düşüncelerle kendilerini oyalamak yerine daha farklı şeyler yaptığını gösteriyor.

18-77 yaş arası gönüllülerle yapılan deney sonucu, insanların yalnız başlarına odalarında zaman geçirmekten hoşlanmadığı ortaya çıktı.

Çoğu gönüllü evde tek başına kaldığı zaman müzik dinlemek ya da telefonuyla oynamaktan hoşlanıyor. Erkeklerin %67’si, kadınların ise %25’i evde düşünceleriyle baş başa yalnız kalmaktan hoşlanmıyor. 15 dakikalık bir süre düşüncelere dalsalar bile tekrardan kendilerini oyalamaya başlıyorlar.

Gönüllülerin yalnız başlarına, düşüncelerle kalmak istedikleri zaman aralığı 6-15 dakika arası. Yaş aralığının çok da önemli olmadığı bu durum, insanların meşgul olmaktan hoşlandığını gösteriyor.

Çalışmanın enteresan tarafı yaşlı insanların bile yalnız kalmaktan çok da hoşlanmadığının ortaya çıkması.

Elektronik cihazların insanların yalnızlığını giderdiğini söyleyen uzmanlar, tek başlarına olan insanların bu yüzden telefonlarına sarıldıklarını ve kendilerini daha sosyal hissederek, kötü fikirlerden uzak durduklarını söylüyor.

Ayrıca insanlar dünyadan kopuk olmak istemedikleri için sürekli takip halindeler.

Beynimiz dünyayla birlikte yaşamak için tasarlanmıştır. Bu yüzden yalnız bile olsak, kişi kendisini dünyayla bağlantılı hale getirecek bir özellik arar.

Uzmanlar hala neden insanların yalnız kalmaktan ve düşünceleriyle baş başa takılmaktan hoşlanmadığını araştırıyor. İnsanlar hayal kurmaktan ya da fantezi üretmekten hoşlansa da, bunların zorunlu değil gün içerisinde sponten gelişen durumlar olmasını istiyorlar.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak