Engelli hastalarda ağız ve diş bakımı

Paylaş
 

Hospitadent Dental Group Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar  engelli hastalarda  ağız ve diş bakımı konusunda bilgiler paylaştı.

 

Özel İçerik: Heykadin.com.tr

Engellierde genel sağlık durumu ön planda olduğu için ağız ve diş sağlığı ikinci planda kalıyor. Hospitadent Dental Group Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar engellilerde ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi verdi.

Dt. Recep Ertaş:“Engellilerde genel sağlık sorunları yaşamı etkilediğinden, ağız ve diş sağlığı ikinci planda kalıyor, bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle engelli kişiler ağız ve diş sağlığı bakımından yüksek risk grubunda yer alıyor “ diyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, “ Özellikle zihinsel engelli hastalarda en küçük bir diş tedavi hizmeti bile genel anestezi altında ameliyathane ortamında bir ekip ile geçekleştirilmek zorunda olduğu için tedavi oldukça zor ve pahalı olabiliyor.

Hâlbuki koruyucu diş hekimliği uygulamaları dediğimiz koruyucu ve önleyici tedavilerle, bu aşamaya gelmeden önlem alınabiliyor. Bu nedenle koruyucu diş hekimliği uygulamaları engelli bireylerin tedavisinde çok büyük önem taşıyor.” dedi.recep-ertas
Engelli bireylerde ağız ve diş sağlığını korumak, sorunlarıyla başa çıkabilmek için özel ilgi ve uzmanlığa ihtiyaç duyulduğunu belirten Dt. Recep Eşkar, “ Diş tedavisi için gelen hastalarda görebildiğimiz ağrı ve dişlere yapılacak işlem nedeniyle karşılaşılan huzursuz tavırlar engelli hastalarda da sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

Bu nedenle diş hekiminin engelli bireylerin diş tedavileri konusunda deneyimli olması ve sıcakkanlı tavırlarıyla hastaya güven vermesi tedavi sürecini kolaylaştırıyor.” dedi.
Eğer ki engelli hasta bir çocuk ise mutlaka pedodonti uzmanının klinik muayenesinden geçmelidir ve pedogojik formasyona sahip pedodonti uzmanı eşliğinde tedaviye devam edilmelidir diyen Hospitadent Dental Group’tan  Dt. Recep Eşkar anestezi altında diş tedavilerinin mümkün olduğunu ancak bu uygulamaların  mutlaka tam donanımlı bir ameliyathane ve anestestezi hekimi gözetemi altında olmasının altını çizdi.

Engelli hastalara ve yakınlarına ağız ve diş sağlığı için öneriler

• Her gece yatmadan önce en az 2 dakika boyunca dişler mutlaka fırçalanmalıdır.
• 6 ayda bir rutin diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.
• Fissür Sealant (diş cilası) uygulaması ile dişlerinize sürülecek özel bir cila sürülerek gıda artıklarının birikerek çürük oluşumu engellenebilir.
• Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli, şekerli ve asitli gıdalar yerine su ve süt tüketilmelidir.
• Diş çürüğünü önlemek amacıyla flor uygulamaları yapılmalıdır.
•  Elektrikli diş fırçaları kullanım kolaylığı sağlar bu nedenle bu tarz fırçaların kullanılmasında fayda var.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak