Elçin Göktaş – VAHŞİ DOĞADA YENİ REKOR

Paylaş
 

VAHŞİ DOĞADA TÜR SAYISI REKORA ULAŞTI

Türkiye’nin en çok türü barındıran hayvanat bahçesi olan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, her geçen gün tür sayısını artırmaya devam ediyor.

2014 yılının başlarında 255 türde 3000 hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, bugün 284 türde 3600 hayvanat ulaştı. Hem yeni gelen türler hem de koruma altında olan türlerin çoğalmasıyla nüfusu kalabalıklaşan vahşi doğada hayvanların özenli bakımından ödün verilmiyor. Her biri doğal yaşam standartlarına uygun barınaklarında, beslenme, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçları Avrupa standartları doğrultusunda olan hayvanlar, kendilerini habitatlarında hissetmelerinden dolayı giderek çoğalmaktadır. Çünkü en çok aradığı güven duygusunu fazlasıyla karşılamaktadır.

Yeni doğan yavrularda bakım zorlaşsa da, anneler üstlerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyor. İnsanlarda olduğu gibi vahşi doğanın anneleri de yavrularını belirli bir yaşa getirene kadar yanından ayırmıyor, her ihtiyacını bizzat gideriyor. Annenin yetişemediği yerde grubun diğer üyeleri tarafından bakılan yavrular, gününü oyun oynayarak geçiyor.

Hayvanat bahçesinde, Mantolu Pavian Maymunları, Afrika Penguenleri, Cüce Maymunlar, Lamalar, Papağanlar ve Sitatungalar gibi birçok nesli tükenme tehlikesi altındaki anne yavrularıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Türkiye’nin ilk Kızıl Pandaları Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda…

Türkiye’nin ilk Kızıl Pandaları Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi tarafından ülkemize getirildi. Danimarka/Kopenhag Zoo’dan hava yoluyla getirilen pandalar hayvanat bahçesinde kendileri için özel olarak hazırlanmış barınaklarına yerleştirildi.

Ziyaretçilerin kısa zamanda ilgisini çeken pandalar, kendileri için hazırlanan özel bir beslenme programı ile koruma altındalar. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, tükenme tehlikesini en fazla hisseden hayvan türlerinden biri olan kızıl pandaları çoğaltarak sayılarının artmasına katkı bulunmayı amaçlamaktadır.

Kızıl Panda(Ailurus fulgens), Küçük panda ya da Kırmızı panda da denir. Nepal ve Çin’in bir bölümünde yaşarlar. Etçiller takımından nesli tehlike altında olan bir türdür. Üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için “Kedi ayısı” da denilir.

tercih-tur-1

Hedef 300 tür

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, bir yandan da gelecek planlamasını hazırlıyor. Mayıs 2015’de Zırhlı Gergedanın gelmesiyle tür açısından Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında yerini alacak olan hayvanat bahçesi 2015 sonuna kadar tür sayısını 300 türe çıkaracaktır.

Son dönemlerde hayvanat bahçesi, sarı anakondalar, piton yılanları, armadillolar, varan, kar baykuşu ve karakulak gibi önemli türleri bünyesine katmıştır.

Bir yandan koruma altında olan tür sayısını artırarak çevre ve doğanın sürdürebilirliğine destek veren hayvanat bahçesi, diğer yandan yaralanan veya hastalanan yaban hayvanlarını da bünyesinde barındırdığı Hayvan Hastanesi ve Karantina Bölgesinde tedavi ederek doğal yaşama biyolojik çeşitliliğin korunmasına hizmet ediyor.

 

Sevgilerimle

Elçin Göktaş  / www.heykadin.com

Veteriner Hekim

  • Site Yorum

Bir yorum bırak