Eksik dişiniz varsa yandınız…

Paylaş
 

Eksik dişler çene bozukluğuna neden oluyor.

Zamanla çene şeklinin değişikliğiyle erken yaşlanmaya yol açıyor.

 

Diş kayıpları, zamanla insanın başına büyük dertler açıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzun süreli diş eksikliğinin yüz estetiği açısından “erken yaşlanmaya yol açtığı” ortaya çıktı. Dr. İlay Maden, yaptığı açıklamada “Uzun süreli diş eksikliği, çene kemiğinde meydana getirdiği erime nedeniyle, özellikle ağız çevresinde dudak ve yüzdeki çizgilerde derinleşmeye, dudak köşelerinin aşağı doğru düşmesine ve hastada bitkin ve yaşlanmış bir yüz görüntüsü oluşmasına neden olur.

Yanaklar çökük, dudaklar daha ince bir görünüm kazandığı için, kişi adeta 5-10 yaş daha yaşlı görünür” dedi. Çene kemiğinin korunabilmesi için, çiğneme kuvvetlerinin tüm kemiğe iletilmesi gerektiğini belirten Dr. İlay Maden, bunun ancak doğal diş veya diş kökü görevini gören dental implantlar ile sağlanabileceğini vurguladı.

Hastalıklara yol açıyor

Doğru çalışan sağlıklı bir sindirim sistemi için, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çeken Dr. İlay Maden, kilo verememenin, tedaviye rağmen reflüden kurtulamamanın nedeninin eksik dişler olabileceğini ifade etti. Bu durum isemide ve sindirim sistemi hastalıklarına da neden oluyor uyarısında bulundu.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak