Ekmeksiz diyet olur mu?

Paylaş
 

‘Ekmeksiz diyet olur mu?’ sorusuna Dr. Ender Saraç yanıt verdi.

Diyet yapmadan önce Ender Saraç’ın tavsiyelerine kulak verin…

 

Kamuoyunun çok yakından tanıdığı Dr. Ender Saraç’tan yeme kültürü ve diyetlerle ilgili çok önemli açıklamalar geldi. TGRT Haber’de “Ercan Gürses’le Haftasonu” programına konuk olan Saraç, ekmeksiz diyetlere itibar edilmemesini istedi. “Ekmeği hayatınızdan çıkarın” diyenlere inanılmamasını isteyen Dr. Saraç, beyaz ekmeğin değil ama çok tahıllı ekmeğin günde üç dört dilim tüketilmesini istedi. Ekmekte B-12 başta bazı önemli besinlerin bulunduğunu da söyleyen Saraç, popüler diyetlere de rağbet edilmemesi çağrısı yaptı. Ender Saraç vücut tipine göre diyet belirlenmesi gerektiğini de vurguladı isim vermeden Karatay diyetini eleştirdi.

Dukan ve Antkins’in taklidi diyetler

Ender Saraç kamuoyunun rağbet ettiği bazı diyetlerin yerli malı değil, Atkins ve Dukan diyetlerinin taklidi olduğunu öne sürdü. Protein diyetlerini eleştiren Saraç, bu diyetlerle verilen kiloların kısa zamanda geri alınma riski bulunduğunu dile getirdi.

Gizli depresyon şişmanlatır

Dr. Ender Saraç alınan kiloların gizli depresyondan da kaynaklanabileceğini söyledi. “Insanlar depresyonda olduklarının farkında değiller. Mutsuzluklarını yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklerle gidermeye çalışıyorlar” diyen Saraç doğal antidepresanlar olarak da muz, patates, balık, ceviz, kakao, kahve ve bitter çikolata önerdi. Ender Saraç insanın hayatından yalan, gıybet, iftira, başkalarının hakkına tecavüz gibi kötülükleri çıkarması durumunda daha huzurlu olacağını da kaydetti.

Depresyona karşı maneviyatınızı günlendirin

Saraç depresyonla mücadele konusunda da mesajlar verdi: “Sizi yaratan Allah’a yakarmak çok büyük bir terapi. Kabullenme ve tevekkül çok önemli. Bir deney yapın. Bir kum saati alın onu ters çevirin. Ilk kum tanesinin düştüğü an göbek kordonunuz kesiliyor. Bu sizin hayatınızın her günü bir kum tanesini temsil ediyor. Giden tüm tanesi bir daha yukarı çıkmayacak. Dolayısıyla günlerinizi zehir etmeyin. Maneviyatınızı güçlendirin.”

Obezitede Avrupa birinciliğine gidiyoruz

Obezitede İngiltere ve Portekiz’den sonra Avrupa üçüncüsüyüz diyen Saraç, “Hızla birinciliğe doğru ilerliyoruz. Hareket etmeliyiz. Hareket etmeyen sağlıklı olmayı unutsun. Sırf aç kalmakla olmaz. Ağır spor değil ama düzenli egzersiz yapılmalı. Sabah erken kalkılmalı. Kalkar kalkmaz kahve veya yeşil çay içilmeli. Kahvaltı öncesi mutlaka acı yenilmeli. Metabolizma hızlandırılmalı” dedi.

Zencefil, zerdeçal, kırmızı biber

Acıyı hayatınızdan çıkarmayın. Özellikle kışın. Kırmızı pul biber, kara biber, yeşil biber sürekli tüketilsin. Zencefil ve zerdeçal da metabolizmayı hızlandırır. Bunlar zayıflamanıza yardımcı olur. Sarımsak da mutlaka tüketilmeli.

Tatlıyı yemekten önce yemeli

Yemeğin hemen sonrasında yenen tatlı zararlıdır. Kan şekeriniz anında yükselir ve sizi kısır döngüye sokar. Zor bir gece geçirirsiniz. Tatlıyı ya yemekten önce yeyin, ya da yemekten bir buçuk saat sonra tüketin.

Anne sütü için boza

Sütü az olan anneler ruhsal durumlarına ve zinde olmalarına dikkat etmeli. Çok fazla misafir ve uykusuz kalma sütü azaltır. Ancak sütü artırmak için boza çok önemli. Bunu tüketmeleri gerekir. Sütü artırmak için süt icmek doğru bir düşünce değil. Bunun bir faydası olmaz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak