Dondurmalı kızarmış ananas

Paylaş
 

Tropikal bir meyvenin tadını vanilyalı dondurmayla taçlandırmaya ne dersiniz?

Tropikal bir meyve olan ananası genelde çiğden yemek adettir. Meyve olarak kabuğu soyulur ve dilimlenir. Bunun haricinde suyu da sıkılarak içilir. Ancak ananasın öyle bir hali var ki birçok tatlıdan hem daha güzel hem de yapılması çok daha pratik. Püf nokta ise zaten sıcak iklimde yetişmiş olan ananası biraz daha ısıtmak ve ızgarada kızartmak.

Malzemeler

1 adet büyük boy ananas
500 gram vanilyalı dondurma

Pişirme önerisi:

Alüminyum folyoya sardığınız ananas dilimlerini, ekstra bir baskı uygulamadan tost makinesinde de kısa sürede pişirebilirsiniz.

Servis önerisi:

Arzu ederseniz; üzerine çilek, böğürtlen sosu, meyvenin kendisi hatta pudra şekeri veya tarçın ekleyebilirsiniz.

Nasıl yapılır

– Ananasın kabuklarını soyarak ananası enine daireler şeklinde dilimleyin.

– Dilimlediğiniz ananasları eğer evde ızgaranız varsa tellerine dizin ve ızgaranızı açın. Eğer evde ızgara yoksa ve siz bu tarifi şahane bir mangal partisinden sonra yapacaksınız demektir.

– Ananas dilimlerini alüminyum folyoyla sardıktan sonra mangalın üzerine dizin. Yaklaşık 5 dakika kadar ananasların pişmesini bekleyin ve sonrasında pişen ananas dilimlerini sıcak sıcak servis tabaklarına alın.

– Bir dilim ananas üzerine derhal bir top vanilyalı dondurma bırakın ve o erimeden ananası yemek için programlanın.

– Ananasın en güzel hali artık sizin. Afiyetle hatta isterseniz bal ve toz şeker ilavesiyle tüketebilirsiniz. Ancak dikkat! Parmaklarınızı yememelisiniz.

Afiyet olsun…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak