Diş gıcırdatma kabusunuz olmasın

Paylaş
 

Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?

Peki bunun çözümü var mı?

Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, hastalıkla ilgili merak edilen tüm sorulara yanıt verdi.

İşte uzman gözüyle diş gıcırdatma hastalığı ve tedavi yöntemleri…

 

Özel İçerik: heykadin.com

Uykuda bilinç dışı diş sıkma ve gıcırdatma durumuna “bruksizm” adı veriliyor. Modern yaşamın negatif getirileri olan yoğun stres, kaygı, endişe gibi duyguların tetiklediği bruksizmin, ortalama her 10 kişiden 2’sinde görüldüğünü söyleyen Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, bu problemin kısa sürede tedavi edilebildiğini belirtiyor. Tedavi edilmeyen bruksizmin çene eklemi bozuklukları ve diş kayıplarına sebep olabildiği gibi, boyun, omuz, baş ve çene ağrısı da yapabildiğine işaret eden Özbölük, konu hakkında şu bilgileri veriyor:

En sık görülen uyku bozukluklarından biri

Yaşamımızın üçte birini uykuda geçirdiğimiz düşünüldüğünde, uykunun insan zihni ve bedeni için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Gün boyu şehir hayatı veya iş hayatına bağlı yaşanan stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Bu uyku bozukluklarından bir tanesi de uykuda diş gıcırdatma olarak bilinen ‘Bruksizm’. En sık görülen uyku bozukluklarından biri olan ‘Bruksizm’, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor.

dis-gicirdatma-hospitadent-1

Görülme sıklığı yüzde 20’lere ulaştı

Araştırmalar, uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayı olarak tanımlanan bruksizmin görülme sıklığının yüzde 20’lere kadar ulaştığını gösteriyor. Bruksizm konusunda yapılan araştırmalar; horlama ve uyku apnesi gibi durumların dişlerini gıcırdatan kişilerde daha çok görüldüğünü gösteriyor. Aşırı duygusal hassasiyet, sinir, stres, kuruntu, dengesiz beslenme ve hareketsizliğin yanı sıra fazla miktarda tüketilen alkol, sigara ve kafein uykuda diş gıcırdatmayı arttırıyor.

Birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkıyor

Diş sıkma ve gıcırdatmak gece veya gündüz oluşabilen istemsiz bir aktivite olduğu için, çeşitli olumsuz semptomlar ortaya çıkmadan hastalar tarafından farkedilemez. Diş sıkma ve gıcırdatmanın birçok nedeni var ve bu nedenler arasında; stres ve kişisel özellikler, uyku düzeni, uyku esnasındaki solunum bozuklukları, travmatik yaralanmalar, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, yasadışı ilaç kullanımı (ekstazi), ilaç tedavileri (seratonin), alkol, kafein ve sigara kullanımı gibi faktörler sayılabilir. ‘Bruksizm’, en sık görülen uyku bozukluklarından, uykuda konuşma ve horlamadan sonra 3. sırada karşımıza çıkıyor. Hastalar genellikle diş gıcırdattığının farkında bile olmuyor. Hasta bize ancak dişlerde hassasiyet, aşınma, sallanma ve kırılma, diş sinirlerinde ölüm, çevre dokularda yaralanma, çene eklem rahatsızlıkları, baş ağrısı ve fonksiyon bozukluğu gibi durumlarda geliyor. Hastanın eşleri ya da yakınları da bu durumdan kendisi kadar şikayetçiler.

dis-gicirdatma-hospitadent-2

Peki bunun çözümü var mı?

Uygulanan tedavi metodu çoğunlukla kişiye özel yaptığımız gece plaklarıyla aktivitenin kontrol altına alınmasını ve meydana gelebilecek patolojik veya fiziksel değişikliklerin önlemesini içerir. Doğru teşhis konulduğu taktirde, bu rahatsızlığın gece plağı kullanımı, hasta eğitimi ve gerek duyulduğunda fizik ve ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabildiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak yinede diş gıcırdatmanın altında yatan diğer stres kaynaklı problemler için bir uzmandan yardım almalarında fayda var.

Diş gıcırdattığınızı nasıl anlarsınız?

*Sabahleyin kalktığınızda yanaklarınız ağrıyorsa
*Ağzınızı rahat açamıyorsanız, açtığınızda ağrı varsa ve gün içinde de ağrı devam ediyorsa
* Kulağa ve başa yayılan ağrılarınız varsa
*Ağız açma kapama sırasında zorluğun dışında klik, klak gibi sesler çıkıyorsa, uykuda dişlerinizi gıcırdatıyor olma ihtimaliniz çok çok yüksek.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak