Çamaşır sürecini kolaylaştıran pratik ipuçları

Paylaş
 

Mükemmel Çamaşır Yıkama Kurulu’nun yeni web sitesindeki pratik bilgiler sayesinde çamaşır dert olmaktan çıkıyor. Çamaşır yıkarken yapılacak birkaç küçük değişiklik hayatları kolaylaştırıyor.

Çamaşır yıkama sürecini iyileştirmek için araştırmalar yapan uluslararası bilim adamları ve akademisyenlerden oluşan Mükemmel Yıkama Kurulu’nun (Board for Washing Excellence/BWE) tüketicilerin evde çamaşır yıkarken enerji, zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak pratik öneriler sunan web sitesi www.camasiryikamaonerileri.com yayına başladı. Web sitesi solan renkler, kireç, kumaşların hasar görmesi ve kötü kokular gibi sık yaşanan sorunların çözümüne ilişkin birçok bilgi ve ipucu sunuyor.

Mükemmel Yıkama Kurulu’nun Avrupa’da 5 bin kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, sadece yıkama sonuçlarına değil, daha önemlisi tüketici sağlığı ve çevreye büyük etkisi olan birçok davranış ve yanlışları ortaya koyuyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 88’i çamaşır yıkarken daha iyi sonuçlar elde etmek istiyor, ancak bu konuda yeterli bilgiye sahip değiller1.

Mükemmel Yıkama Kurulu Başkanı, Almanya Bonn Üniversitesi, Ev Aletleri ve Teknolojisi Bölümü’nde görevli Rainer Stamminger şöyle konuştu:

“Çamaşır yıkamak, her daim koşuşturma içindeki tüketiciler için ciddi bir yük. Araştırmamız gösterdi ki, giysilerin ayrıştırılmasından makineye nasıl konacaklarına, uygun deterjanın seçilmesinden suyun sertlik derecesine, uygun yıkama programından makinenin nasıl temiz tutulacağına kadar birçok konuda pratik bilgilere ihtiyaç var. İnternette araştırma yapmak akılları daha fazla karıştırabiliyor. www.camasiryikamaonerileri.com, çamaşırla ilgili pratik ve uygulaması kolay ipuçları sunuyor. Herkesi web sitesini ziyaret etmeye ve çamaşır yıkarken yapacakları birkaç küçük değişikliğin işlerini ne denli kolaylaştıracağını görmeye davet ediyoruz.”

İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Moda Tasarımı Program Başkanı Prof. Dr. Cevza Candan ise şunları kaydetti:

“Teknolojik ilerlemelere paralel olarak tekstil ürünlerinin çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla, ev tipi çamaşır yıkama işleminde; yıkama performansından ödün vermeksizin, fakat aynı zamanda giysilerin kullanım ömrünü azaltmayacak şekilde ayrılarak yıkanabilmesi ve bu bağlamda doğru yıkama sıcaklıklarının seçilmesi tüketici için gittikçe daha büyük bir önem arz etmektedir. Web sitesi, tüketicilere bu manada önemli pratik bilgiler sunmaktadır.”

çamaşır-yıkama

Mükemmel Yıkama Kurulu’nun araştırması, çamaşır yıkarken istenilen sonucun elde edilememesinin sebeplerini de ortaya koydu. Buna göre tüketicilerin sadece yüzde 13’ü yıkama talimatlarına uyarken, yüzde 6’sı giysileri ayrıştırmıyor; her beş kişiden biri ise makineye ne kadar çamaşır koydukları ve kullandıkları deterjan miktarı üzerinde hiç düşünmediklerini söylüyor. Kireç en yaygın sorunların başında geliyor; katılımcıların yüzde 60’ı, kirecin kumaşa zarar verdiğinden bihaber: Ortalama her dört kullanıcıdan üçü (yüzde 74), çamaşırların yıkandıktan sonra solduğun-a ya da daha grileştiğine, yüzde 33’ü de yanlış yıkama programlarının seçilmesi nedeniyle kumaşların zarar gördüğüne inanıyor. 1

Araştırma, çamaşır yıkamanın çevreye ve sağlığa etkisin-e de ışık tutuyor. Tüketicilerin yüzde 45’i, kötü havalarda çamaşırları sıcak bir odada asarak kurutmanın en çevreci yöntem olduğunu düşünüyor. -Araştırmaya katılan her beş kişiden biri, ya kendilerinin ya da ailelerinden birinin giysilerden kaynaklanan cilt tahrişi yaşadığını dile getiriyor. 1

Araştırmanın tüm sonuçlarının bu yıl içinde açıklanması bekleniyor.

çm3

PÜF NOKTALARI & İP UÇLARI

1. Gerekmediği sürece çamaşır yıkamayın.
2. Daha iyi bir sonuç için çamaşırlarınızı ayrıştırın.
3. Kaynak ve zaman tasarrufu için çamaşır makinenizi, kapasitesi ölçüsünde doldurun.
4. Uygun deterjan kullanın, dozunu doğru ayarlayın.
5. -Yumuşak su kullanmaya ya da suyunuzu yumuşatmaya dikkat edin.
6. Giysilerin üzerindeki yıkama talimatlarına uyun ve kirlilik derecesine göre yıkama programı seçin.
7. Suyun sıcaklığı, kumaş yapısı ve giysilerin kirlilik derecesine uygun olmalı.
8. Mümkün olan en yüksek sıkma ayarını kullanın.
9. Çamaşır makinenizi sterilize etmek için, ayda bir 60 °C’de, ağartıcı -içeren bir deterjan (toz halinde) ya da ağartıcı katkı maddeleri kullanın.

Mükemmel Yıkama Kurulu hakkında:

Mükemmel Yıkama Kurulu, çamaşır yıkama işleminin farklı alanlarıyla ilgilenen Avrupalı bilim adamları ve akademisyenlerden oluşuyor. Kurulun misyonu; bilim, inovasyon ve eğitimin sağladığı bilgilerden faydalanarak ve pratik bilgilerle rehberlik ederek, evde çamaşır yıkama sürecini iyileştirmek. Amacı, tüketicileri çamaşırlarını nasıl daha iyi yıkayabilecekleri konusunda eğitmek olan Mükemmel Yıkama Kurulu’nun her bir üyesi farklı bir uzmanlık alanına sahip. Daha fazla bilgi için www.camasiryikamaonerileri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mükemmel Yıkama Kurulu’nun tüketici davranışları araştırması, bağımsız bir pazar araştırma şirketiyle ortaklaşa olarak Mart 2013’te gerçekleştirildi. Beş ülkede yapılan online araştırmaya toplam 5 bin 53 kişi katıldı. Katılımcılara evde çamaşır yıkama süreciyle ilgili farklı soruların yöneltildiği araştırmanın sonuçları henüz analiz ediliyor. Sonuçların önümüzdeki aylarda açıklanması bekleniyorMükemmel Yıkama Kurulu girişiminin çalışmaları, Reckitt Benckiser markalarının sınırsız eğitim hibesi ile finanse ediliyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak