h Beyza Yanık - ÜŞÜMEYE UTANDIM... | Heykadın
 

Beyza Yanık – ÜŞÜMEYE UTANDIM…

Paylaş
 

EN KUTLU CUMHURİYETE

Haydi bu hafta saatleri 1 saat, aklımızın saatleriniyse 91 yıl geri alalım.

Ekimin son günlerinde normalden daha soğuk günler yaşıyoruz. Kışlık montlarımız kasım bile gelmeden ortaya çıktı.

Ben aklımı 91 yıl evvele götürürken, zihnimde canlandırmaya çalıştım. Cumhuriyet ilan edilirken, savaşta, Atatürk halkına konuşurken… Bir anneyi düşündüm oğlunu savaşta yitiren. Bir eşi düşündüm kocasına doyamadan gençliğinin baharında onu kaybeden. Bir çocuğu düşündüm; biz kızların kesinlikle aşık oldukları, ‘kahraman’ı bildikleri ‘baba’ kavramından uzak küçük bir kız çocuğunu düşündüm. Sonra aklım o ‘kahraman’a gitti. Belki kendi çocuğunun kahramanı olamadı ama benim gibi tüm Türk kızlarının kahramanı olan o ‘baba’ya, ‘eş’e, ‘evlad’a aklım gitti.

Beyza-Yanik-Usumeye-Utandim-1

 

Ben bu havalarda üşüyordum ama o an beynim buz kesti. O adam belki de ilk kurşun isabet ettiğinde -anlatılanlara göre- kanında öyle bir sıcaklık hissetti ki, şimdi bizim aklımızın alamayacağı dondurucu bir sıcaklık.

Yine anlatılanlara göre, sıcak kan vücudundan fışkırdığında ateşler içinde yanıyordu belki de. O can orada ruhunu teslim ederken, ateşi eşine sıçradı, anasına, çocuğuna.

Ve o anne, eş, çocuk ömürlerinin sonuna kadar o ateşle, içlerinde kavrulan acıyla hiçbir zaman benim kadar üşümeyecekler, dedim. Onlar o tarihte içleri yana yana, meydanlarda, ‘Bu vatan bizim!’, ‘Hürriyet bizim!’ diye bağırıp alkışlarken bile, verdikleri o can’ın kanının sıcaklığıyla gurur duyuyorlardı. Üşümeye utandım.

O can ve onun gibi binlerce can’ın kan’larıyla boyandığı, o şanlı kırmızı’nın şerefiyle herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.

 

Sevgilerimle

Genç Hukukçu Beyza Yanık / www.heykadin.com

Close
HEYKADIN SOSYAL MEDYADA
Aşağıdaki sosyal medya ağlarından Heykadın'ı takip edebilirsiniz.
Social PopUP by SumoMe