Beyza Yanık – EY İNSANAMAYANLAR!

Paylaş
 

İNSANIN EY İNSANAMAYANLAR!

Dünya’da şu an var olan canlı türü sayısı yaklaşık 9 milyon, yaşam koşulları en zor olansa şüphesiz ‘insan’.  Ve insanın da en zor cinsi olan ‘kadın’. Neden mi böyle söylüyorum? Şu an dünyada yaşanan olaylara bir bakalım; çevremize bakalım biraz komşumuza, hatta kendimize biraz içimize, Türkiye’ye…  İnsanın ey insanamayanlar çağrısıyla!

Son zamanlarda televizyonda gördüklerimiz, haberlerde okuduklarımız, sokaklarda yaşadıklarımız malum. Benim en çok ilgimi çekense Boşnak asıllı Avusturya’da yaşayan iki genç kızın mektuplarında ‘Allah yolunda ölmeye gidiyoruz. Cennette buluşuruz.’ yazarak eli kanlı bir terör örgütüne katılmak için evden kaçmaları… Sorgulanması gereken dinin nasıl algılandığı mı, sadece 17 ve 15 yaşındaki bu genç kızların cahilliklerinden nasıl faydalanıldığı mı, ailelerinin nasıl perişan olduğu mu, nasıl Çeçen posteri haline geldikleri mi, zorla evlendirilmeleri, daha çocuk yaştayken çocuk sahibi olacak olmaları mı ya da dönmek isteyip de dönmelerine olanak vermeyen yasaları mı..?

Yine aynı örgüt tarafından Kuzey Irak’ta 5.000 kadar Ezidili kadın ve kızın Musul’a götürülüp, Allah yolunda cihat etmeyi amaçlarken, içlerinde 10 yaşlarında kızlarında bulunduğu bu insanlara nasıl tecavüz ettiği mi?

Bu yaşananlara bir tepki mi, bir kadın olarak ‘yalnız’ yaşamanın ve ‘olayların içinde kalmanın’ verdiği bir korku mu bilemem ama Siirt’te öğretmen olan Elif İpek Koçtürk’ün çatışmalardan etkilenerek intihar ettiği haberi de ‘biz’den bir yansıma.

Protesto eylemlerinde tüm bu olaylara ‘kadın açısından’ tepkisini ortaya koyan ‘Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi’ grubu da, sadece kadınların düşünüldüğü bir hareket olması sebebiyle gözümde diğerlerinden ayrılıyor.

Bazı kadınlara tecavüz ediliyor, bazı kadınlar olaylarda vitrin olarak kullanılıyor, bazı kadınlar intihar ediyor, bazı kadınlar diğer kadınlar için eylem yapıyor.

Tüm bunların çözümü bence yine kadındadır. Bilimsel açıdan donanımlı ve ekonomik olarak bağımsız kadındır çözüm. Ve bu kadınlar cinsel eşitsizlikler yaratmadan eşit vatandaşlar yetiştirecektir. İster muhalif olun, ister hükümet yanlısı; dini ya da siyasi görüşünüz sizi ilgilendiren mecralardır. Ancak bundan başka türlüsü olmaz.

Sadece ‘insanlık’ bakış açısıyla bakalım bu aralar olmaz mı? Verilmiş ‘olur’ cevabınıza karşılık birçok kimsenin haberinin olmadığını düşündüğüm güzel bir dünya gününden bahsetmek isterim.

Şu yaşadığımız günlere denk gelmesi fazla manidar olan ’11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nüzü kutlarım.

 

Sevgilerimle

Genç Hukukçu Beyza Yanık / www.heykadin.com

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. adsız dedi ki:

    Yazılarınızı takip ediyorum.Güncel olayları, yorumlarınızı da katarak çok güzel değerlendiriyorsunuz. Türkçeyi kullanımınızda çok akıcı. Bundan sonraki yazılarınızı da merakla bekliyorum. Ayrıca genç hukukçu olarak derslerinizde de başarılar diliyorum……

  2. Nazlı dedi ki:

    Genç bir hukukçu olarak günümüz kadınlarının yaşadığı sorunlara yazılarında değinmen çok güzel başarılarının devamını diliyorum

Bir yorum bırak