Bedriye Hülya – TÜRKİYE KİTAP BASKI SAYISI

Paylaş
 

İŞTE TÜRKİYE’DE BASILAN KİTAP SAYISI

 

Herkesin kariyer ilanı doldururken ilgi alanlarına özenle “kitap okumak” yazmasına karşın Türkiye’de her 100 kişiden sadece 4,5 kişinin kitap okuyor olduğunu biliyor muydunuz?

En yalın haliyle kitap; herhangi bir konuda yazılmış, ciltli ve ciltsiz olarak bir araya getirilmiş basılı veya yazılı kağıt yaprakların bütünüdür. TDK’nın tanımından da anlaşıldığı üzere kitabın okuyucuyla buluşabilmesi için basılmış olması gerekir. Fakat ne yazık ki, Türkiye’de ders kitabı hariç basılan kitap sayısı 6031. Brezilya’da bu sayı 13000, Fransa’da 39000, İngiltere’de 48000 kitap. En çok ders kitabı hariç basım yapan ülkeler ise 72000 kitap ile Amerika ve 65000 kitap basımıyla Almanyadır.

Türkiye’de kitap okunmamasının sebebi yeterince basılmıyor oluşu değil, elbette. Yayın evleri depolarda yeni sahiplerini bekleyecek pek çok kitap olacağını bilmesine rağmen bu sektör için çabalıyor. Fakat hadi dürüst olalım, yeterince kitap okumuyoruz.

TÜİK’in Kültür ve Turizm Bakanlığı için hazırladığı raporda belirttiği üzere, Türkiye’de 1 yılda ortalama 7.2 kitap okunuyor. Kadınlar 12 ay boyunca ortalama 7.3 kitap okurken erkekler 7.1 kitap okuyabiliyor. Bekar insanlar yılda 10 kitap okuyorken 4 kişilik aile bireyleri 12 ay boyunca yalnızca 7.6 kitap ile buluşuyor. Öğrencilerin ders kitabı hariç yılda ortalama 11 kitap okuyor olması geleceğimiz için umut vaad ediyor. Seçici olup düzenli kitap okuyanların da yılda 14.5 kitabın varoluş amacına yanıt vermesi nispeten sevindirici istatistikler.

Peki, bir yıl boyunca okunan ortalama 7 kitap hangi kriterlere göre seçiliyor? TÜİK’in paylaştığı verilere göre Türkiye’nin %25.6’sı kitabın adından dolayı tercih ediyor, 14.3’lük bir kesin yazarın popülerliğinden ve %13.2’si ise kitap kapak tasarımından sebep kitabı okumaya karar veriyor. İnternet ve televizyon mecralarında kitap tanıtımının ise Türkiye’nin ortalama %12’sini etkiliyor.

MÖ 43- MS 17 yılları arasında yaşamış ve fikirleri ile gelecek kuşakları etkilemeyi başarmış Romalı şair Ovidius’un belirttiği gibi “Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkumdur.”

O halde yapılacak olan sizce de basit değil mi? Okuyacağız, okuyacağız, daha çok kitap okuyacağız. Birbirimizle kitaplarımızı paylaşacak , pahalı hediyeler yerine dünyanın en kıymetli hazinesi olan ” kitap” vereceğiz.

Bir kitabın kokusunda buluşmak ümidiyle

 

Sevgilerimle

Bedriye HÜLYA – www.heykadin.com 

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Cenk Arım dedi ki:

    Halimiz perişan. Sonumuz hiç iç açıcı değil

  2. Gamze Ilıca dedi ki:

    Cahil geldik cahil gideceğiz. Türkiye’nin daha çok fırın ekmek yemesi gerek

Bir yorum bırak