h Bahar mevsiminde bu hastalığa dikkat | Heykadın
 

Bahar mevsiminde bu hastalığa dikkat!

Paylaş
 

 

Bahar mevsimini hissettiğimiz şu günlerde alerjik hastalıklarda artış yaşanıyor. Uzmanlar uyarıyor.

Günümüzde hem enfeksiyon kontrolünün artması ve hijyen koşullarının düzelmesi ile, hem de toplumun gelişmesine bağlı olarak her geçen gbahar-mevsiminde-bu-hastaliga-dikkat-2ün daha çok alerjene maruz kalmamızdan dolayı, alerjik hastalıklar artış göstermiştir. Buna baharla gelen alerji etkenleri de eklenince özellikle alerjik rinit başta olmak üzere astım atakları da söz konusu olabilmekte.

Medicana Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümünden Op. Dr. Selami Yavuz;
Baharın gelmesiyle artış gösteren alerjik rinit hakkında faydalı bilgiler verirken, korunma yolları ve yeni tedavi alternatifleri konusunda da önemli vurgulamalarda bulundu:

‘’Yanlış olarak saman nezlesi olarak da bilinen burnun alerjik reaksiyonu yıl boyunca görülmekle birlikte ilkbahar aylarında ağaç, çiçek ve çimen polenlerinin artması nedeniyle hız kazanır ve belirtiler belirgin hale gelir. Alerjik rinit solunum yolu mukozasının dışarıdan gelen ve solunum yoluna giren maddelere karşı aşırı reaksiyonu olarak tanımlanabilir.

Hastalık genellikle burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, geniz akıntısı, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Bir ileri aşamasında akciğerler de etkilenerek astım ataklarına sebep olabilir. Alerjik rinitli hastaların %20 ‘sinde astım varken astımlı hastaların % 80 ‘inde alerjik rinit vardır. Aslında alerjik rinit ve astım aynı havayolu mukozasının hastalığıdır.

Öncelikle alerjik rinitin sebebini bulmak yani hastanın neye alerjisi olduğunu bulmak tedavi için hayati önem taşır. Alerji yapan ( alerjin ) madde bulunduktan sonra bundan kaçınma ilk alınması gereken tedbirdir. Ama çoğunlukla ev tozu akarı, polenler, mantar sporları gibi kaçınılamayacak alerjenler alerjinin sebebi olabilir.

Bu durumda ilaç tedavisi devreye girer. İlaç tedavisine cevap vermeyen veya uzun süreli ilaç tedavisine rağmen problemleri düzelmeyen hastalarda alerji aşıları başlanabilir ve özellikle alerjik rinitte iyi sonuçlar verir. Astım gibi kronikleşmiş problemlerde ise aşı tedavisi seçilmiş hastalarda ve nadiren uygulanır.

Son yıllarda alerji tedavisi için fototerapi ( rhinolight ) adı verilen bir yöntem geliştirilmiştir. Hastanın her iki burun pasajına çeşitli dalga boylarında ışık verilerek buradaki alerji hücrelerinin 9-12 ay süreyle bloke edilmesi amaçlanmaktadır.

İlaç kullanamayan hamile hastalarda, kanser ve diabet hastalarında ve kemoterapi gören hastalarda, ayrıca uzun süre ilaç kullanmış ve ilaç kullanmak istemeyen hastalarda başarıyla kullanılmaktadır ve etkili bir yöntemdir.’’ diye belirtti.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ…

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Close
HEYKADIN SOSYAL MEDYADA
Aşağıdaki sosyal medya ağlarından Heykadın'ı takip edebilirsiniz.
Social PopUP by SumoMe