Ayça Akın – BU HABERE GÜLÜNÜR

Paylaş
 

 

T.C
TURİZM BAKANLIĞI ve TURİZM BİRLİKLERİNE
AÇIK MEKTUP

TURİZM SEKTÖRÜ SOSYAL SORUMLULUĞU ve ENGELLİLERİ HİÇE SAYIYOR.

Son bir kaç haftadır bir proje nedeniyle turizm şirketleriyle bir hayli haşır neşir oldum. Küçük çaplı acentalardan tutun da, kurumsal firmalara kadar görüşmediğim, yazışmadığım yer kalmadı. Bazı konularda geri olduğumuzu biliyordum ama duyarsızlıkta bu kadar ileri olduğumuzu gerçekten bilmiyordum.

Bazı kurumsal firmalar tribünlere güzel oynuyor, kendilerinin de bildiği bu ayıplarını da akıllarınca kurumsallıklarına yakışır şekilde fakat alttan alta insanı aptal yerine koyarak kapatmaya çalışmaları ise ayrı bir komedi.

İnternette araştırma yaptığımda,

“TÜRKİYE TURİZM’de UÇUYOR”
“TÜRKİYE TURİZM’de DÜNYAYI SOLLADI” haberleri patır patır döküldü önüme.

http://www.sabah.com.tr/turizm/2014/01/24/turkiye-turizmde-de-ucuyor

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/turkiye-turizmde-dunyayi-solladi–haberi/1275192

http://www.habergazetesi.com.tr/turkiye-gundemi/33612/turkiye-turizmde-dunyayi-solladi-/

Güldüm, çok güldüm.

Turizmde dünyayı sollayan ülkemin kendi engelli vatandaşları kendi ülkesinde tatil yapamıyor!

Gerçekten dünyayı solluyoruz.

Tesisleri, engelli bireylerin tatil yapmaya hakkı yokmuş gibi inşa ederek kendi ülkesinin engelli bireylerine tatil hakkı tanımayarak dünyayı solluyoruz.

5 yıldızlı oteller yıldızlarıyla, muhteşem konseptleriyle, sundukları konforla övünürlerken o övündükleri konfor ve yıldızları sadece engelsiz bireyler için. 5 yıldızlı tesislerinde sadece engelsiz bireyler havuza girebiliyor, çünkü havuzlarında havuz asansörü yok.

4 yıldızlı bir otelde 25 – 30 kişilik bir engelli grubunu ağırlamanın maliyeti aşağı yukarı 15 -20 bin TL civarı. Katrilyonları kazanan, turizmde dünyayı sollama gururunu bize yaşatan otel sahipleri – işletmecileri için telaffuz etmeye tenezzül bile etmeyecekleri bir rakam.

Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayarak katrilyonlar kazanan otellerimiz, maddi imkanı olmayan engelli dostlarımız için sosyal sorumluluk olarak hayatı birlikte paylaşalım dediğimde geri dönüş yapma nezaketini bile göstermeyerek dünyayı solluyor.

Bu toplumda yaşayan, topluma hizmet eden ve toplum bireylerinden kazanç elde eden turizm işletmeleri toplumun engelli kesimini alenen hiçe saymakta, projelerinde engellileri göz önüne almamakta, sosyal sorumluluk – gönüllülükten yana olduklarını söylemelerine rağmen bundan kaçmaktadır.

Bir turizm işletmesinin başarısı ve bu başarının devamlılığı için önemli ölçütlerden biri de kuşkusuz insan ayrımı yapmadan yürüteceği yakın ilişkilerdir.

Turizm sektörü insan ayrımı yapıyor!

Son bir kaç haftadır firmalar ile yaptığım görüşmeler sonucu “çözüm” kelimesini ağzına alanı duymadım.

Organizasyondan bahsettiğimde, konuyu sonuna kadar dinleme ihtiyacı bile duymayarak neredeyse telefonu suratıma kapatan otel sorumlusu bile gördüm.

Charities Aid Foundation’ın 2014 Dünya Bağışçılık Endeksi’ne göre Türkiye gönüllü faaliyete katılma süresi açısından 135 ülke arasında 132’nci sırada yer aldı. Turizm sektörü engelli bireyleri tesislerinde ağırlamaya yanaşmayarak sosyal sorumluluk – gönüllülük bilincinin gelişmesinde daha da geriye düşmek için büyük katkılar sağlıyor.

TÜRKİYE TURİZMDE GERÇEKTEN UÇUYOR

Bu nedenle turizm sektörüne, işletmecilerine teşekkürü şahsım adına bir borç bilir, kendilerinden en azından samimiyet beklediğimi söylemek isterim.

“Sosyal sorumluluk bizde yok ama ticarete sonuna kadar varız” deme dürüstlüğünü göstersinler ki “helal olsun, en azından dürüstler” diyebileyim.

 

Sevgilerimle

Ayça Akın / www.heykadin.com.tr

Danışman – Yazar

www.aycaakin.com

  • Site Yorum

Bir yorum bırak