’90 bin ayyıldız’ unutulmadı

Paylaş
 

 

Sarıkamış Şehitleri, Küçükçekmece’de düzenlenen “90 Bin Ayyıldız” etkinliğinde anıldı.

Küçükçekmece Belediyesi, Sarıkamış Harekatı’nın  100. Yılı’nda şehit olan binlerce kahraman Mehmetçiğe; düzenlediği “Doksan Bin Ay Yıldız” Sarıkamış Özel Etkinliği ile saygı duruşunda bulundu. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük gösteri merkezi Yahya Kemal Beyatlı‘da düzenlenen etkinliği; Ak Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in yanı sıra ilçe protokolü, İstiklal Savaşı’nın önde gelen kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve çok sayıda Küçükçekmeceli izledi.

90-bin-ayyildiz-kucukcekmece-belediyesi-44

90 BİN AYYILDIZ TİYATRO OYUNU, GÖZYAŞLARINA BOĞDU

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Bezmi Safa Müzik Topluluğu‘nun tasavvuf müziği konseriyle devam etti.  Sarıkamış Destanı’nın manevi ruhunun tam anlamıyla yaşandığı anma etkinliğinde,  sahne dekoru ve kostümlerle ile gerçeğini aratmayan tiyatro gösterisi yüzlerce seyirciyi gözyaşına boğdu.

“KARDELEN ÇİÇEKLERİ GİBİYDİLER”

Sarıkamış Harekatı‘nın 100. yılına özel düzenlenen etkinlik için Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür eden Ak Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, “Sarıkamış tıpkı Yemen gibi, Çanakkale gibi çok anlamlıdır. Osmanlı topraklarının  her noktasından vatan için fedakarlık yapmak için yola çıkmış kardeşlerimizin destanıdır. Orada, karlar eridiğinde o şehitler bulundu. Tıpkı kardelen çiçekleri gibi.  O yüzden bu topraklarda bugün albayrak dalgalanıyorken, gençlerimiz ve bizler o topraklarda yaşananları asla unutmayacağız” dedi.

90-bin-ayyildiz-kucukcekmece-belediyesi-3

“BU ETKİNLİK, ONLARA  VEFA BORCUMUZDUR”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de “Sarıkamış destanı ile ilgili ihtilaflı şeyler söylenmiştir. Kimsenin ihtilaf etmemesi gereken şey ; bu topraklarda vatanı için, bu topraklar için, al bayrağımız için gözünü kırpmadan şehit olacak binlerce Mehmet’imiz her zaman oldu ve her zaman da olacak. Bedir’den, Çanakkale’ye, Uhud’a kadar başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere gelmiş geçmiş bütün şehitlerimizi anıyoruz. Onlara bir vefa borcu olarak programı sizlerle buluşturmak istedik ” diye konuştu.

“KAZIM KARABEKİR PAŞA, SARIKAMIŞ’I KURTARDI”

Tiyatro gösterisi ve Bezm-i Safa Müzik Topluluğu‘nun icralarıyla manevi bir yolculuğa çıkarak, duygusal anlar yaşayan katılımcılar etkinlikte,  Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’e yoğun ilgi gösterdi. Duygu yüklü olduğunu ifade eden Timsal Karabekir, bir hafta önce Sarıkamış‘ta olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Bir hafta önce orada şehitlerimize yürüdük.  Yüreğim Sarıkamış‘ta. Şunu biliyorum ki, şehitler ölmez. Yüreğim böyle ferah buluyor. Şehidimin  kanı yerde kalmadı. Kazım Karabekir Sarıkamış‘ı kurtardı. Tekrar Sarıkamış vatanına kavuştu. Şanlı bayrağımız dünya döndükçe dalgalanacaktır” dedi.

90-bin-ayyildiz-kucukcekmece-belediyesi-2

“ONLAR BİRER KAHRAMANDIR”

Anma etkinliğinde konuşan Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ise hislerini, “Sarıkamış ibret alınması gereken parlak bir onur sayfasıdır. 2003 yılında Sarıkamış Dayanışma Grubu olarak ilk dağ yürüyüşümüzü yaptığımızda 250 kişiydik. Herkes bizimle dalga geçti. Ertesi yıl 90. yıl anma törenlerinde 2 bin kişiydik. 2014 anma törenlerinde 35 bin kişiydik. Bu sene 100 bin kişi yürüdük. Biliniz ki onlar birer kahramandı. Ruhları şad olsun” diyerek, dile getirdi. Program sonunda, protokol üyeleri sanatçılara ve konuklara teşekkür ederek, çiçek verdi.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak