2015’te aşkınızı kurtaracak 15 öneri

Paylaş
 

Yeni yılda her şeyin daha güzel olması, sevgilinizle aranızdaki ilişkinizin güçlenmesi için 15 altın değerinde öneri…

 

Uzm. Hipnoterapist ve Sosyolog Gani Eser yeni yılda erkek arkadaşınızla olan ilişkinizi iyileştirmeniz için 15 altın öneride bulundu.

İşte 2015’te aşk hayatınızı iyileştirecek öneriler:

1- Kendiniz gibi olun
Başka birine benzemeye çalışmak sizi yorar. Partnerinizle birlikteyken arkadaşlarınızla ya da aile bireylerinizle karşılaştığınızda gerçek kişiliğiniz zaten ortaya çıkacaktır. Boşuna başka birisiymiş gibi davranmayın. Kendinizi olduğu gibi kabul edin ve sevgilinizin sizi mevcut halinizle beğeneceğinden kuşku duymayın.

2- Onu olduğu gibi kabul edin
Partnerinizi birileriyle kıyaslamayın. Her birey özeldir. Mükemmel sevgili diye bir kavram ancak romantik filmlerde olur. Onu kusurlarıyla, güzellikleriyle bir bütün olarak görün. Sizi rahatsız eden yönleri varsa dile getirmekten çekinmeyin ve partnerinize de bu hakkı tanıyın.

3- Tahmin etmeyin; sorun
Kırgınlıkların nedenini tahmin etmeye çalışıp kendinizce anlamlar çıkarmaya çalışmayın. Ani ruh hali değişimlerinin, suskunlukların altında yatan neden sandığınız kadar karmaşık olmayabilir. Uygun bir dille sorduğunuzda “Yok bir şey,” yanıtı alsanız bile nedenini öğrenmek konusunda ısrarcı olun.

2015-te-askinizi-kurtaracak-15-oneri-1

4- O istemeden yardım etmeyin
Talep edilmeden yapılan iyilik, bireyin kendisini yetersiz hissetmesine ya da her zaman size bağımlı hale gelmesine neden olur. Kendi aşabileceği konularda kendinizi onun yerine koyup çözümler üretmeye çalışmanız kişiliğine karşı saygısızlığa girer. Makul bir destek için yardım talebinde bulunmasını bekleyin.

 

5- Uyum sağlayın
Tek kişilik bir yaşama alışanlar ilişkiye başladıklarında bocalayabilirler. ‘Ben’ duygusundan ‘biz’ bilincine erişmek kolay olmayabilir. Size zor gelse de -diğerinin istek ve ihtiyaçlarını da düşünmenizi gerektiren- ilişkinin olağan gidişatı, karşılıklı anlayış ve sevgi ile aşılabilir. Sizi rahatsız eden konuları partnerinize söylemeden önce kendinize; “Bu gerçekten ilişkimden daha önemli mi?” diye sorun. Onun da tek başınayken edindiği alışkanlıkları olduğunu ve sizin için değiştiğini fark ettiğinizde ilişkinin matematiğini çözmeniz ve uyum sağlamanız kolaylaşacaktır.

6- Kendinize ve ona güvenin

Güven duygusunun özü kendine güvenmekten geçer. Öz güven eksikliği olan bireyler ilişkilerinde hep bir şüphe ve alınganlıkla yaşamak zorunda kalırlar. Siz kendinize güvenirseniz karşınızdakine güvenmenin de kapısını açarsınız. Partnerinizin yalan söylediğini anlıyorsanız bunun nedenini kendinizde de aramalısınız. Tepkilerinizdeki aşırılık ya da sizden önceki yaşamında edindiği korkular gerçeği gizlemesine yol açmış olabilir. Kendinize şu soruyu sorun; “peki ben her konuda dürüst müyüm?”

2015-te-askinizi-kurtaracak-15-oneri-3

7- Eski ilişkilerinizin izlerini silin
Biten ilişkilere dair fotoğraflar, özel günlerde size verilen armağanlar, unutulan eşyalar hem yeni bir ilişkiye başlamanızı güçleştirir hem de başlayan ilişkinizin sona ermesine neden olur. Geçmiş geçmişte kalmıştır. Geleceğe yer açmak için bu nesnelerden kurtulun.

8- Kendinize zaman ayırın
İlişkinizin ilk zamanlarında birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanabilirsiniz. Zaman geçtikçe bu durumun monotonlaşmasını istemiyorsanız kendinize ait zaman dilimleri yaratın. Arkadaşlarınızla, ailenizle en önemlisi kendinizle baş başa kalacağınız zamanlar olmalı ve partnerinize de bu özgürlüğü tanımalısınız. Kısa süreli özlemler ilişkiyi daha da güzelleştirir.

9- Çevresine saygı gösterin
Sizin gibi onun da ailesi, arkadaşları olduğunu, sizden önce de bir yaşamı olduğunu anlamalısınız. Ailesini, arkadaşlarını rakip olarak görmek yerine onlarla geçirdiğiniz zamanın kalitesini artırırsanız hem partnerinizin saygısını kazanmış, hem de arkanızdan konuşulmasını engellemiş olursunuz.

10- Özür dilemesini bekleyin
Kırıldığınızda onun özür dilemesini beklemek yerine ilk adımı siz atın. Hatasının farkına vardıysa konuyu uzatmayın. Hiçbir şey olmamış gibi yaşamınıza devam edin. Uygun bir zamanda eyleminin ya da söyleminin nedenini nazikçe sorun. Bu hem açıklama yapması hem de özür dilemesi için bir fırsat olacaktır.

11- Doğrudan eleştirmeyin
Eleştireceğiniz konuda önce öz eleştirinizi yapmakla işe başlayın. Tek taraflı düşünmediğinizi görünce sizi dinleyecektir. Birlikte nasıl daha iyi olabileceğinizi konuşun. Eleştirinizi bu şekilde dile getirirseniz hem kırıcı olmazsınız hem de çözüm için doğru bir adım atmış olursunuz.

12- Aşırı verici olmayın
Ara sıra sürpriz hediyeler vermek güzeldir. Seçimlerinizi yaparken onun ihtiyaçlarını düşünmek, özen göstermek, ona değer verdiğinizi hissettirmek önemlidir. Ancak, partnerinizin karşılık veremeyeceği kadar değerli ya da sık aralıklarla hediyeler vermenin de rahatsız edici olabileceğini unutmamalısınız.

2015-te-askinizi-kurtaracak-15-oneri-2

13- Birbirinize yaslanmayın
İlişkide biz olmayı başarabilmek önemlidir ama ikinizin de tek başına yeterli bireyler olmanız ve kendi ayaklarınızın üzerinde durabilme becerisine sahip olmanız daha da önemlidir. Yaşam yolunda yan yana yürüyebilmek, onsuz da hayatta kalabilmek öz saygınızın var olma koşuludur. Birbirinize bağımlı olmadan da; iyi günde, kötü günde birlikte olabilirsiniz. Bağımlılıklar ilişkilerin görünmez tuzaklarıdır.

14- Duygusal şantajdan uzak durun
Ne karşınızdakine duygu sömürüsü yapın ne de onun yapmasına izin verin. Duygusal şantaj alışkanlık haline geldiğinde diğerini memnun etmekten başka bir amacı olmayan bir birlikteliğe doğru sürüklenirsiniz. Acımak çok tehlikeli bir duygudur. Acıdığınız için sürdürdüğünüz ilişki sürekli fedakarlık yapmanızı gerektirecek; zaman geçtikçe yaşam kalitenizi yitirmenize neden olacaktır.

15- Sizden uzaklaşıyorsa
Her şey yolunda giderken partnerinizin sizden uzaklaştığını, eskisi gibi ilgi göstermediğini fark ederseniz durup bir düşünün. Surat asmak ya da sevgi dilenmek yerine öz eleştiri yapın. İlişkinin sürüyor olmasının verdiği rehavetle, nasıl olsa ona sahibim düşüncesiyle kendinize eskisi kadar özen göstermediğinizi fark ederseniz daha kolay toparlanabilirsiniz. Aynaya baktığınızda gördüğünüz manzara sizin hoşunuza gitmiyorsa onu suçlayamazsınız. Küçük dokunuşlarla yeniden göz kamaştırabileceğinizi bilmek işinize yarayabilir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak